Zlatým hřebem plzeňského podzemí je historická vodárna

Plzeň máme zapsanou především jako průmyslové město, ovšem často zapomínáme na její velmi dlouhou a bohatou historii. Jedinečným způsobem se s ní můžeme seznámit například při prohlídce plzeňského podzemí.

Dne je zpřístupněno asi 800 metrů a to v rozmanité, klikaté trase, začínající v Pivovarském muzeum ve Veleslavínově ulici č. 6 a vinoucí se asi 9-12 metrů pod dlažbou města. U vstupu si musíte povinně nasadit helmu, teprve pak budete vpuštěni do prostor tzv. lednice.

Do hloubi plzeňského podzemního labyrintu

Právě v lednici se dříve ukládal led, který zde pomalu odtával. Chladná voda z něj byla vedena ještě do nižších úrovní sklepů, kde jedinečným způsobem chladila ležácké sklepy a spilky. Z lednice vstupují návštěvníci přímo do prostor sklepního labyrintu, který se pod měšťanskými domy rozvíjel od 13. do 18. století.

Zprvu sloužily rozlehlé místnosti k uchovávání potravin, později tu v pivovárečných domech našla své místo i výroba lahodného chmelového moku. Ano, právě tady pivo kvasilo, zrálo a poté čekalo na nadšené pijáky.

Studně, jímky i ochrana ve zlých časech

Ano, to všechno bychom v plzeňském podzemí našli. Vzájemně pospojované sklepy byly důležitou součástí obranného systému. A archeologické nálezy ze studní a jímek vydávají cenné svědectví o životě tehdejších obyvatel. Vypovídají například o jejich stravě, řemeslech, oblečení a dalších dobových detailech. Na trase prohlídky jich můžeme spatřit celou řadu.

Až do historické vodárny

Samotným vrcholem celé prohlídky je však vstup do prostor historické vodárny. Tato významná technická památka je nejlépe zachovanou stavbou své kategorie v Čechách. Nabídne repliku obrovského poháněcího vodního kola a další zajímavosti. Prohlídka je opět zakončena v Pivovarském muzeu, kde každý zletilý návštěvník obdrží unikátní pivní známku.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.