Krásy řeckého ostrova Zakynthos – to nejsou jen Modré jeskyně

Zakynthos

Když se řekne Zakythos, který patří do sestavy Jónských ostrovů, vybaví se nám pravděpodobně Modré jeskyně. Jde o úchvatný přírodní jev, který byste určitě neměli minout, ale rozhodně nejde o jedinou zajímavost.

Mnoho nevšedních památek se například váže k postavě patrona ostrova – Sv. Dionýsa. Pokud se vydáte po jeho stopách, určitě nebudete litovat.

Klášter Anafonitria jako příklad Byzance

Byl vysvěcen v polovině 15. století a jako zázračně přežil strašné zemětřesení, které se přes ostrov prohnalo v roce 1953. Na konci svého života tu přebýval i svatý Dionýsos, ochránce Zakynthosu. Klášter Anafonitria se pyšní opravdu nádhernou kamennou věží. A není divu – původně šlo o obranný komplex, ale později se tato krásná stavba změnila na zvonici.

Foto: Pixabay

Asi nejikoničtějším a zároveň nejfotogeničtějším místem je nádvoří se sloupy, mezi nimiž prorůstají ovocné stromy, palmy, květiny a vinná réva, která úchvatných způsobem šplhá po rustikálních kamenných zdech. Ostatky zmíněného světce potom spočívají v kostele Agios Dionysius, odkud jsou vždy v srpnu vyjímány a nošeny po městě ve slavnostním průvodu.

Byzantské muzeum pro všechny milovníky historie

Byzantské muzeum je místem, kde najdeme množství nádherného byzantského a postbyzantského náboženského umění, sesbíraného z celého ostrova. Hlavním lákadlem jsou fresky, ikony a dřevěné řezby. Ale najdete tu také obrazy, oděvy a mnoho dalších liturgických artefaktů. Zajímavý je i model města a černobílé fotografie, které odkazují na to, jak vypadal Zakynthos před katastrofálním zemětřesením, které se ostrovem prohnalo v roce 1953.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.hedvabnastezka.cz/top-7-mist-ktera-navstivit-na-zakynthosu/, https://www.cestujlevne.com/pruvodce/recko/zakynthos/co-videt, https://www.viamare.cz/zakynthos/o-destinaci/

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.