Zřícenina hradu Dobronice: Němý svědek minulosti láká k návštěvě

Pohyb na čerstvém vzduchu je zdravý za každého počasí, a to chladné není výjimkou. A protože sníh na sebe nechává čekat, lze ještě vyrazit na pěší túry po české krajině. Jestliže máte rádi hradní zříceniny, jedna na vás čeká nedaleko města Bechyně. Hrad Dobronice je svědek starých časů a půvabným místem na jednodenní výlet. Co všechno zde uvidíte?

Bechyně a Petr Vok

Bechyně je nevelké město v okrese Tábor. Je známé výrobou keramiky. V roce 1884 zde byla otevřena odborná keramická škola, která je nejstarší v Čechách a kde se dodnes vyučuje. Centrum města je městkou památkovou zónou. Za vidění jistě stojí zámek Bechyně, který je spojený se jménem posledního Rožmberka – Petra Voka. Zajímavý je i klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie či synagoga, v níž je Muzeum turistiky.

Po naučné stezce k hradu

Bechyně je jedním z výchozích bodů na cestě ke zřícenině Dobronice. Ta se nachází necelých 10 kilometrů od města a vede po Naučné stezce Na Onen Svět. Ta se svou celkovou délkou téměř 66 kilometrů patří k nejdelším naučným stezkám v České republice. Celou dobu trasa z Bechyně až na hrad kopíruje tok řeky Lužnice. Komu se nechce jít tak dlouhou cestu, může ke gotickému hradu vyrazit přímo z obce Dobronice u Bechyně. Od zdejší kaple nebo obecního úřadu je to jen asi kilometr a půl k hradu.

Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: ŠJů / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dobronice_u_Bechyn%C4%9B,_most_a_hrad.jpg

Zřícenina hradu Dobronice

Nad řekou Lužnicí na skalnatém ostrohu v nadmořské výšce 440 metrů se tyčí to, co z hradu Dobronice zbylo. Je to především zachovalá okrouhlá útočištná věž – tzv. bergfrit, která je dominantou zříceniny ze 14. století, pak zbytky kaple a obytné budovy. V minulosti se bohužel hrad stal snadným zdrojem kamenného materiálu pro zdejší stavebníky. Naštěstí byly v roce 1890 provedeny první záchranné akce, které pak pokračovaly i v následujícím století. V současné době není hrad přístupný, a to kvůli havarijnímu stavu zdiva ve spodních částech hradu.

Zdroj info: wikipedie.cz, mapy.cz

Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Marcus 33/ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hrad_Dobronice.jpg

 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.