kret1

Kréta, jak ji neznáte aneb na výpravě do jižních krajin

Když se řekne Kréta, vybaví se nám obvykle severní letoviska s nabídkou all inclusive, plně vybavená pro náročné požadavky běžných turistů. Ovšem stačí vám už hodinka autem a dojdete do míst, kde se milovníci luxusních dovolených už nevyskytují. Vnitrozemí a jih Kréty jsou totiž docela jiným světem.

Jde o ideální místo pro pěší cestování nebo zapůjčení kola. Potěší vás hluboké rokle a kaňony ve třech horských masivech, náhorní planiny, dlouhé pláže, ale i téměř soukromé písčité zátoky, ukryté mezi zubatými výběžky skal.

Sever Kréty nabízí jen dvě varianty

Jakmile vás cestovní kanceláře vysadí na letišti, zamíříte zpravidla do letovisek na severním pobřeží poblíž Chanii nebo Heraklionu. Heraklion nabízí zajímavé řecké památky i pevnost ze 13. století. Ulice doslova přetékají kavárnami a obchody a v archeologickém muzeu jsou vystaveny poklady, jež svým stářím mnohdy atakují 3 000 let. Vynechat něco takového by byla rozhodně škoda. Ale až se tradičních lákadel nabažíte, vyrazte ještě o něco dál.

Na jihu Kréty hotelové komplexy nenajdete

Tedy, ne že by tu nebyla žádná letoviska, nabízejí však spíše kempy, vhodné tak nanejvýš pro přespání. Vrcholem exkluzivních služeb jsou snídaně, mnohem častěji však budete odkázání na samozásobení v místních obchodech. Ceny jsou tu mnohem nižší než na severu a přitom malé hospůdky a taverny nabízejí srovnatelný výběr lahůdek ve vysoké kvalitě.

Zaujme vás také tradiční architektura – bílé domky s modrými okenicemi a množství klášterů, jimiž je jih Kréty doslova posetý. Navštivte klášter Preveli a kousek na východ si pak můžete odpočinout na mnoha plážích. Jen pozor na letovisko Matala. To je už natolik známé, že v sezóně tu bývá stejný šrumec jako na jihu. Po krétské autentičnosti ani stopy.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *