Krušné hory – z německé strany byste je nejspíš nepoznali

V učebnicích zeměpisu jsou stále ještě uvedeny jako příklad průmyslem poničené krajiny, k jejíž revitalizaci dochází jen velmi pomalu. Pokud si je stále ještě představujete jako pusté skály, porostlé kostrami dávno mrtvých nebo umírajících smrků, pak jste na omylu.

Starousedlíci vědí a náhodní návštěvníci leckdy jen nevěřícně zírají. Navíc lze Krušné hory bez obav označit jako hory dvou tváří. Z každé strany vypadají totiž docela jinak. Zatímco nám ukazují svou nepříliš přívětivou strmě se svažující podobu, v Německu velmi pozvolně přecházejí do přívětivé nížiny.

Krušné hory nabízejí několik nádherných vyhlídek

Pokud milujete daleké výhledy, určitě si tady přijdete na své. K dispozici je hned několik osvědčených míst, například známý vrch Bouřňák. Ovšem neprávem opomíjený Stropník v učebnicích nenajdete, a to je nejspíš jeho výhoda. I když vás cestou k vrcholu bude čekat poměrně strmý vzestup, výhled odtud si opravdu užijete.

Stropník je skvěle přístupný pro všechny, kdo nemají ten luxus vlastního automobilu. Stačí totiž, když vystoupíte na železniční zastávce Horní Háj. Pokud vám tento název něco říká, prozradíme vám, že leží na slavné Moldavské dráze. A odtud už můžete vyrazit pěkně po svých.

Kudy na Stropník? Cesta není pro každého

Předem avizujeme, že o tip na běžný rodinný výlet nejspíš nepůjde. Cesta je totiž poměrně náročná – můžete se těšit na převýšení okolo 500 metrů na čtyřech kilometrech, což rozhodně není málo. Navíc procházíte spíše divoce rostoucím lesem než po uhlazené turistické pěšince.

Zhruba ve třech čtvrtinách cesty, tedy po třech kilometrech, se dostanete na rozcestí, z něhož si můžete udělat ještě zajímavou zacházku a zamířit na Dušanovu vyhlídku 750 m. n. m. Po dalším našlapaném kilometru pak dojedete až na Stropník (850 m.n.m.). Bývá tu krásně v létě i v zimě. Pořádné boty a vhodné oblečení je však prakticky povinné. Ze Stropníku můžete spatřit kromě Ústí nad Labem třeba také zmíněný Bouřňák, Teplice, jezero Milada, Milešovku a spoustu dalších zajímavostí.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.