Kuba očima cestovatele: Co se v průvodcích nedozvíte

Ne, není tam wi-fi. Za českou bižuterii hostitelé rádi nebudou a zaplatit se dá třeba i tričkem. A co dalšího nás ještě z vyprávění skutečných cestovatelů zaujalo? Podívejte se sami, určitě budete, stejně jako my, (ne)příjemně překvapeni.

Free wi-fi zdarma? Tak to ani náhodou

Jde to po celém světě – stačí vytáhnout mobil, naladit se na nejbližší free síť a surfovat. Ovšem Kuba je v tomhle výjimečná. Existuje tu totiž jen jeden poskytovatel internetového připojení – ETECSA. A ta vás k internetu nepustí jinak než přes zaplacenou kartičku s heslem a kódem. Připojíte se a můžete rovnou hodinu surfovat. Ovšem ne všude – je třeba najít wi-fi spot. Ten poznáte snadno – bývá tu spousta místních s očima upřenýma do telefonů (obvykle v okolí hotelů, nákupních center, bank apod.). Hodinu lze samozřejmě libovolně přerušovat a za platíte za ni v přepočtu necelé tři dolary.

Taxikáři smlouvají všude (kromě letiště)

Tak tohle asi žádného ostříleného cestovatele nepřekvapí. Ovšem měli byste vědět, že smlouváním se dá cena rychlého odvozu srazit o třetinu až polovinu. A máte-li s sebou nějaký zajímavý suvenýr z ČR, nebojte se ho dát v plen. Úspěch budou mít zejména nejrůznější trička s vlajkou, naším státním znakem nebo třeba nějakou památkou. Můžete se tak dostat k poměrně zajímavým částkám. Mimochodem cestujete-li ve třech a více, vyjde vás taxi kamkoliv zpravidla levněji než MHD. A navíc nebudete tolik vázáni na dobu odjezdů.

Vozit alkohol na Kubu je totéž, jako nosit sovy do Athén

Uvažujete, čím byste udělali radost svým domácím hostitelům? Na slivovici zapomeňte. Mnohem lepším dárkem budou jakékoliv tuzemské sladkosti (štramberské uši jsou TOP, pokud je dovezete vcelku), ale zafungují i již zmíněná trička nebo třeba porcelán, nejlépe z turisticky zajímavých míst a s patřičným logem.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

2 komentáře

  1. Mung Odpovědět

    informacni hodnota clanku je prachbidna – jedina konkretni informace je chybna, standardni cena hodinove karty ETECSA je 1CUC (ca. 1$). Platit vice nez 1,5 (napr. prekupnikum) je nesmysl. Na potisky typu ceska vlajka nebo pamatky kaslou – dulezita je pro ne zejmena “zapadni” znacka (trebas je na obnosenem triku).

  2. Petr Odpovědět

    Nakup v Kika levné rtěnky a stíny na oči a na Kubu budeš do smrti vzpomínat jako na ráj. Turista je na Kubě chráněný objekt. Až to schramstnou USáci bude to jen dalši jihoamerický drogový a zločinecký slum. Škoda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *