Chur

Nejstarší švýcarské město – brána Alp

Dnes se podíváme na nejstarší město ve Švýcarské konfederaci. Je řeč o Churu, nevelkém městě s asi 35 tisíci obyvatel. Nachází se v údolí řeky Rýn a jde o jednu z bran do švýcarských Alp. Pojďme se podívat, co může nabídnout turistům.

Hlavní město kantonu

Jde o hlavní město graubündského kontonu. Pokud se podíváme na jeho geografickou polohu, jde opravdu o onu bránu do zdejších Alp. Město samotné je ve výšce asi 600 metrů nad mořem a v minulosti sloužilo turistům, aby se aklimatizovali při cestě do lázní v Davosu nebo ve Svatém Mořici. Jezdí zde také legendární Glacier Express. Právě v Churu má jednu ze svých zastávek. Jde o linku z Zermattu do Svatého Mořice. To však není jediná panoramatická železniční trať. Tou další je Bernina Express. Ta dokonce začíná právě zde a postupně se vydává na jih.

Město fontán

Další výhodou pro turistu je fakt, že se zde snad nedá ztratit. Z nádraží do centra vede Bahnhofstrasse. Úplným centrem Churu pak lze nazvat Alexanderplatz. Zajímavostí je, že v Evropě existují jen dvě místa s tímto názvem. Zde v Churu a v Berlíně. Ano jde o ono náměstí ve východním Berlíně s dominantní vysílací věží.  Naleznete zde také 135 fontán. A některé stojí opravdu za to. Najdete zde fontány nepřeberného množství stylů a slohů. Všechny jsou také s dobrou pitnou vodou. Ta pochází až z 50 místních pramenů.

Úplný zákaz automobilů

V historickém centru města Chur platí úplný zákaz vjezdu aut. Zdejší si asi chtějí své historické památky v centru chránit. A je opravdu co chránit. Na každém kroku na vás dýchne atmosféra dávných časů. Malá náměstíčka, a ještě menší uličky, skryté kostely, průchozí dvory nebo třeba měšťanské domy ozdobené cechovními znaky. No a k tomu všemu ještě v městě zabezpečují noční osvětlení více jak stoleté plynové lampy. Zde se zastavil čas!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *