Kutná Hora: nejen město stříbra a památek

Chrám sv. Barbory

Kutná Hora je historické město nacházející se ve Středočeském kraji. Známé je především díky svým historickým památkám zapsaným v UNESCO. Kromě známých památek Kutná Hora svým návštěvníkům nabízí nejrůznější kulturní akce a překrásné okolí. Toto královské město lze navštívit kdykoliv během roku, protože každé roční období vykouzlí jedinečnou atmosféru.

Historické památky jsou chloubou města

Ať se do Kutné Hory vydáte v jakémkoli ročním období, budete přímo uchváceni krásou místních památek. Ty nejznámější z nich v posledních letech prošly rozsáhlou obnovou. Zřejmě tou nejrozsáhlejší prošel chrám s. Barbory a jeho okolí. Přímo v sousedství nalezneme Středočeskou galerii GASK sídlící v prostorách bývalé Jezuitské koleje. GASK celoročně kromě nejrůznějších vernisáží pořádá i řadu kulturních akcí. Právě ze zahrad, které ke GASKu patří, je úchvatný výhled na dominantu Kutné Hory a okolí.

Cestou do centra města narazíte na středověký důl Osel. I zde jsou pořádány pravidelné prohlídky. Právě zde docházelo k těžbě stříbra, z něhož byly v mincovně Vlašského dvora raženy tradiční groše. I centrum města návštěvníkům nabízí řadu atraktivních památek, a to např. Kamennou kašnu, Kamenný dům, kostel sv. Jakuba a mnoho dalších.

Kutná HoraFoto: Pixabay

Nezapomeňte na památky vzdálenější od centra města

Dále nesmíme zapomenout ani na návštěvu kostnice, která se nachází na druhém konci města, a to konkrétně v části Sedlec. Stavba je to naprosto unikátní. Výzdoba je tvořena lidskými ostatky. V blízkosti kostnice se nachází také sedlecká katedrála, kterou by bylo škoda vynechat z prohlídkového okruhu.

Kutná Hora nabízí i zajímavý kulturní program

Do Kutné Hory si rozhodně naplánujte delší výlet, protože jeden den vám na prohlédnutí všech zajímavostí stačit nebude. Kromě historických památek, kterých je zde více než dost, můžete navštívit i různé výstavy či zajímavá místa v okolí. Věděli jste, že v Kutné Hoře je třeba i Muzeum čokolády, které svou vlastní čokoládu vyrábí? Nebo že má toto královské město i vlastní vinice, jež jsou rozloženy hned na několika místech a samozřejmě nechybí ani v blízkosti chrámu sv. Barbory? Milovníky piva potěší zajisté informace, že se zde nachází i místní pivovar.

V průběhu roku jsou v Kutné Hoře a okolí i velmi zajímavé kulturní akce, např. Královské stříbření Kutné Hory, Vinobraní na zámku Kačina či Veteran Rallye. Tyto akce stojí rozhodně za návštěvu.

 

 

Náhledové foto: Pixabay

Ráda cestuji a o své zážitky se podělím i s vámi.