Kypr: K moři, za památkami nebo za vínem?

Kypr

Středozemní ostrov Kypr je skvělým místem pro milovníky moře, kultury a také jídla.  Všechna velká města jižního Kypru kromě Nikósie, hlavního města, leží na pobřeží.  A ať už navštívíte jakékoliv pobřeží, bude pobyt na Kypru dovolenou snů.

Po souši nebo po vodě?

Na východě jižního pobřeží Aiya Napa se dá cestovat lodí a dostat se až k pobřeží Cape Greco. Tam spatříte modrou lagunu, ve které se můžete i vykoupat.  Pak je ideální navštívit skalnatý park ve srázu s kamennými uměleckými výtvory. Odtud je také nádherný výhled na moře.  Ze západu jižního pobřeží je zase skvělá projížďka ne lodí, ale džípem. Tento výlet na džípu trvá zhruba 6 hodin a stihnete projet všechna zajímavá místa včetně Lara Beach, kde si budete připadat jako v ráji.  Musíte však dávat pozor na označená místa, kam želvy kladou svá vejce. Želví líheň na Kypru je totiž chráněná.

 Za památkami a vínem

Milujete řeckou historii?  Kypr se pojí s bohyní krásy Afrodite a nedaleko obce Polis, můžete navštívit Afroditiny lázně.  Opomenout se nedá ani místo, kde se údajně bohyně Afrodita zrodila. Jedná se o zátoku Petra tou Romiou, která je blízko města Pafos.  Přilehlé pláži se říká Afroditina, stejně jako jedné ze skal okolo pláže.  A pokud patříte i mezi vinaře, rozhodně byste neměli vynechat zdejší ochutnávku vína Commandaria. Je to nejstarší doložené víno původní místní receptury, které se vyrábí z přezrálých bobulí. S dávkováním však opatrně, víno totiž obsahuje mnohem více procent alkoholu než to naše.

Dietu si na dovolené určitě neplánujte

Dieta k dovolené nepatří a na Kypru to platí dvojnásobně. Místní kuchyně je totiž proslulá tím, že se v restauracích servíruje hned několik chodů po sobě, než vůbec dojdete k hlavnímu chodu. Navíc každý chod je tak dobrý, že nebudete chtít přestat. Nejprve se začíná pečivem s nějakou pomazánkou a salátem, poté následuje národní sýr Halloumi, zelenina a nakonec ryby a klobásy. Oblíbené je také pečené skopové maso. Jako sladká tečka pak naložené fíky s ořechy.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.