Krakow

Navštivte Krakow – chloubu Polska!

Krakow je hezké, historické město s řadou památek. Jde také o bývalé hlavní město celého Polska. Dnes sem jezdí řada turistů. Co zde hledají? No to by vám nejlépe řekli oni. Dnes se však podíváme, co je sem asi láká. Pojďme se podívat, co opravdu stojí za navštívení, pokud již vyrazíte k našim severním sousedům.

Historický význam

Více jak půl tisíciletí šlo o nejdůležitější město v Polsku. Bylo to sídlo polských králů. Konec centralizace státu do Krakowa zapříčinil až vznik polsko-litevské unie. V roce 1596 byla vybrána Varšava. Litevci to měli blíže, a i ze strategických důvodů šlo o racionální rozhdonutí. Varšava je totiž více ve vnitrozemí této země. Město hodně utrpělo hlavně za třicetileté války, kdy sem vtrhli Švédové. Když se však podíváme na úplné začátky existence města, najdeme i zmínku o našich panovnících. Nejprve toto území obsadil moravský kníže Svatopluk, po něm se stejného úkolu zhostil i Boleslav I. Zdejší hradiště je pak datované do roku 966.

Stossův oltář

Najdete zde například marianský kostel, který je vybudován samotnými Krakovany. Uvnitř se pak nachází ještě slavnější oltář vyhotovený řezbářem Veito Stossem. Nacisteé jej z války odvezli do bavorského Norimberku, ale poté jej Polákům vrátili. Dále můžete navštívit například galerii Czartoryskich. Zde byl dlouho i jeden z klenotů světového malířství. Dílo da Vicniho – Dámu s hranostajem. Nyní se nachází v Narodowem muzeu. Samotná otázka da Vinciho autorství je však ještě do dneška sporná.

Wavel

Bohaté staré město

Historické centrum Krakowa je samozřejmě bohatší. Například zde najdete Barbakán. Jde o pozdně gotickou bránu, která vede do Starého města. Nachází se nedaleko hlavního nádraží, a proto také není těžké ji najít. Dále zde můžete najít jeden z nejstarších románských kostelů v Polsku – Kostel sv. Ondřeje. V jižní části Starého města pak můžete najít tzv Kazimierz, tedy starou židovskou čtvrť, která poukazuje na historické soužití s židovskou menšinou.

4 komentáře

  1. Milan Odpovědět

    O perle bych moc nemluvil, byl jsem tam o vánočních svátcích a byla to bída. Mimo hlavního „rynku“ a „hradu“ Wavel tam nic moc není. Zlatá Praha nebo Brno, či Olomouc u nás.

  2. David Odpovědět

    Nemám rád odflaknute články. Milý pane, Dáma s hranostajem už v muzeu Czantoryjskich není spoustu let. Byla přemístěna na Wawel a nyní je v Narodowem muzeu. Informace, které píšete byste si měl ověřit a nepsat blbosti, které akorát zmatou někoho, kdo ten obraz chce vidět.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *