Labyrinty jako kultovní místa Británie – ví se o nich málo, za výlet však rozhodně stojí

Labyrinty: Pokud pátráte po zajímavých místech, která byste mohli během letošní dovolené navštívit, pak se nechte nalákat na trochu toho tajemna a zamiřte do Británie. Není nutné chodit jen do známého Stonehenge, cílů je totiž k mání mnohem více.

Navštívit je možné například znám labyrinty, jež podle všeho sloužily jako zajímavá kulturní místa. Jde o prehistorické kruhové hradby, pocházející z dávných dob. Dříve se myslelo, že šlo původně o pevnosti, ale vypadá to, že to není tak úplně pravda.

Maiden Castle nabízí kilometrový zážitek

Velmi zajímavým turistickým cílem je v tomto pohledu třeba Maiden Castle u Dorchesteru, který leží velmi blízko jižního pobřeží Anglie. Lze v něm nalézt mimo jiné řadu různě umístěných, až „bludištních“ vchodů, které podle všeho nemají prakticky žádný smysl. Jsou totiž rozmístěny naprosto nesmyslně a bez jakéhokoli řádu nebo logiky.

Foto: Pixabay

Kdyby bylo třeba ubránit stavbu s tolika vchody, bylo by k tomu potřeba mnoho desítek tisíc mužů. O pevnost tedy rozhodně nešlo. A jaký byl tedy účel tohoto labyrintu? Vědci se domnívají, že by mohlo jít o místo pro lidové slavnost. A každý vchod mohl mířit za sluncem během dne slavnosti.

Proč je ve hře mytologický význam

Teorie o tom, že labyrinty byly opravdu kultovním místy, začíná v posledních letech nabývat na síle. Staví totiž na tom, že dříve byly labyrinty pro obyvatelstvo posvátným symbolem – něčím, co se rozhodně nebudovalo jen tak. Většina těch, které najdeme v Anglii, vznikla v době železné, tedy někdy během 8. století před Kristem a 4. století po Kristu. Jsou tedy opravdu prastaré a rozhodně stojí za návštěvu.

Zdroj: https://vyslapy.cz/avebury-anglie/, https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/u-stonehenge-se-objevily-podivne-obrazce-v-obili-312715, https://www.radynacestu.cz/magazin/stonehenge/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.