Proč je nutné mít vypnutý mobil při přistávání a vzlétání?

Letadlo

Před startem nám piloti řeknou, abychom si vypnuli telefony nebo je přepnuli do letového režimu. To se týká i tabletů a notebooků, zkrátka všech elektronických přístrojů.

Možná někdo nechápe, jak mohou naše chytré telefony zasahovat do provozu létajícího stroje a proč ruší signál, když jsou ve vzduchu. Pojďme se podívat na to, proč musíme mít své telefony vypnuté během vzletu i během přistání a po celou dobu letu.

Co je to letový režim?

Režim letadlo oslabuje všechny informační správy, jako je Wi-Fi, GSM, Bluetooth atd. Telefon nebo tablet v podstatě přestane fungovat jako rádiový přijímač. V případě, že váš smartphone nebyl přepnut do letového režimu, mohou signály z něj vysílané rušit velmi citlivé elektronické přístroje na palubě letadla.

Telefon
Foto: Pixabay

A nestačí, že telefon nepoužívám po celou dobu letu?

Když je smatphone zamknutý a nepoužívá se, stále se dívá na síť a jeho frekvence se může krýt se zařízením létajícího stroje. I v případě, že si myslíte, že telefon odložíte, je to stále nebezpečné. Buď přepněte telefon do letového režimu, nebo v případě, že telefon tuto funkci neobsahuje, jej vypněte.

Váš signál je stále nebezpečný

Jak jistě víte, vzlet a přistání jsou nejproblematičtějšími fázemi letu, během nichž musí piloti domlouvat své činnosti se střediskem řízení letu na zemi. To vše se často děje pomocí navigačního systému letadla. Signál z telefonu může způsobit překážky v rádiové komunikaci a pilot nebude poslouchat údaje vysílané řídicím střediskem letu. Může dojít ke krizové okolnosti.

Jaké elektronické přístroje mohu během letu používat?

  • Během letu můžete používat všechna zařízení, která nevyměňují informace prostřednictvím GSM, Wi-Fi nebo Bluetooth.
  • Například elektronická pozorovací zařízení, fotoaparáty, videokamery, diktafony, naslouchátka, kardiostimulátory atd.
  • Zařízení s touto funkcí výměny informací lze navíc používat ve všech fázích letu, ale v režimu Letadlo. Patří mezi ně chytré telefony a chytré hodinky, tablety, elektronické knihy, počítačové audio/video přehrávače atd.
  • Použít můžete taky notebook, ale v režimu letadlo. Letecký režim můžete vypnout pouze během letu (obvykle několik minut po startu) až po upozornění posádky letadla.

Několik pracovních hovorů nezpůsobí pád letadla, ale v případě, že všichni cestující na palubě telefonují, budou překážky mimořádně znát. Važme si práce ostatních a nedělejme pilotům zbytečnou zátěž. Vždyť přepnutí telefonu do letového režimu trvá několik sekund. Važte si svého letu!

Zdroje info: happymag.cz, jenprocestovatele.cz

Náhledové foto: Pixabay