zámek lány

Lány – co vám nabídne půvabné letní sídlo našich prezidentů

Také si myslíte, že jde o území jen pro vyvolené? Pokud právě nepocházíte z nejbližšího okolí, pak nejspíš nevíte, kolik vám toho Lány dokáží nabídnout. I když je samotný „prezidentský“ zámek nepřístupný, o jeho okolí a dalších památkách se to rozhodně říci nedá.

Lány najdete v okrese Kladno a první písemné záznamy pochází už z konce 14. století. Díky nim víme, že na místě stála dřevěná tvrz. Na svém významu však nabyla zdejší oblast až mnohem později a to za Valdštejnů. Právě jim se členitá krajina i její okolí zalíbily. Zrekonstruovali proto zdejší zámek, výrazně ho přestavěli a na nějakou dobu se tu i usídlili. Pro představu – hovoříme roce 1730.

Když zámek roste do výšky…

Tím to však neskončilo. Když zámek přešel do majetku rodu Fürstenbergů, přibyly mu postupně další dvě patra, nový vchod i přilehlý kostel. A právě takhle si zámek Lány pamatujeme i dnes. Jako první mu přišel na chuť první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Trávil tu nejenom svá „úřední léta“, ale zůstal tu i po své rezignaci. Přál si tu být také pohřben, proto dnes odpočívá na Lánském hřbitově, po boku své ženy i dvou dětí (synem Janem a dcerou Alicí).

zámek lány

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Další události Lánům příliš nepřály

Ovšem po Masarykově smrti zůstal zámek na dlouhou dobu skoro opuštěn. Druhá světová válka sem na chvíli přihrála protektorátního prezidenta Emila Háchu. Ten zde nechal zřídit přírodní koupaliště (na okraji Lánské obory), jehož vodní plochu tu můžete navštívit dodnes. Později sem zajížděl také Klement Gottwald a jeh další následovníci Nejvíce si ho však spojujeme s prezidenty, kteří přišli po roce 1989, tedy Václavem Havlem, Václavem Klausem a Milošem Zemanem.

Kam se můžete podívat? Je toho dost

Přímo do zámku se bohužel nedostanete. Je to škoda, protože krásné první poschodí, ponechané z velké většiny v původním francouzském renesančním slohu je zařízeno nábytkem, dovezeným z Pražského hradu. Koneckonců, dne slouží i jako reprezentační prostory pro přijímání významných návštěv.

zámek lány

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Nicméně otevřen bývá zámecký park a skleník, stejně jako blízká obora. Zámecký park má rozlohu 110 ha a je vyveden převážně v anglickém stylu. Pokochat se můžete také ukázkovou částí obory s vyhlídkou a nechybí ani naučná stezka Lánská obora – ohrazená část křivoklátských lesů, která přímo spojuje Lány a přístupné části obory. Je dlouhá asi 4,5 kilometru a všem milovníkům přírody nabídne hned 22 poučných zastávek. Počítejte s časovou náročností asi dvě hodiny.

Co vám ještě Lány nabídnou?

Ale cestovat sem nemusíte jen za prezidentský zámek. Doporučujeme k návštěvě také Muzeum T. G. Masaryka, zříceninu Jivno v oboře, Dohodový dub, Muzeum sportovních automobilů nebo třeba půvabnou přírodní rezervace Údolí Klíčavy.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *