Lavinové nebezpečí v Beskydech: Pozor na lokální sesuvy sněhu

Lysá hora

Přívaly sněhu byly v posledních dnech na naše podmínky poměrně extrémní. V mnohých lokalitách napadlo přes 10 centimetrů nového sněhu. Výjimkou nebyly ani Moravskoslezské Beskydy. Horská služba ostatně v důsledku toho vydala upozornění, které se týká lavinového nebezpečí.

Upozornění týkající se Lysé hory

Mírné lavinové nebezpečí bylo vyhlášeno pro okolí Lysé hory. Dvě periody sněžení zapříčinily to, že tady napadlo od 50 do 72 centimetrů sněhu. Sníh napadl na povrch země, který ještě nebyl dostatečně promrzlý. Tím pádem se pochopitelně nespojil s podkladem a hrozí nebezpečí lokálních sesuvů sněhu. Při větším zatížení může dojít k uvolnění základových lavin a splazů.

Sníh

Zasněžená krajina: Foto Pixabay

Pozor na terénní pasti

Jedná se o velmi úzká místa, kam se sníh po sesuvu hromadí a je ho tam hodně. Osoba tak může být sněhem zasypána, a to buď částečně, nebo kompletně. Jedná se hlavně o strmé břehy koryt potoků.

Obezřetnost se vyplatí

Tak jako tak se vyplatí být velmi obezřetný při jakémkoli pohybu v okolí Lysé hory a podobných výše položených lokalit Beskyd. Vyplatí se vůbec zvážit, zdali sem skutečně vyrazit. Z mnohých diskuzí na sociálních sítích je cítit, že mnozí uživatelé berou varování horské služby na lehkou váhu.

Zdroj info: https://www.horskasluzba.cz/cz/pocasi-na-horach/upozorneni-hs/beskydy

Lysá hora: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.