Lemuři jsou skvělí muzikanti, v mnohém předčí i lidi

Lemur

Víte, jaká vlastnost z oblasti hudby je pro všechny lidi srozumitelná? Máte pravdu, jedná se o rytmus. Lidé ale nejsou jedinými tvory, kteří jsou v tomto ohledu výjimeční. Hodně muzikální jsou také pralesní zpěváci lemuři. Vědecké studie potvrdily, že právě lemuři dokážou zpívat i v duetu nebo sboru. Hudba provází člověka prakticky od pravěku. Do rytmu umí tleskat či poskakovat i malé dítě. Rytmika je ale vrozená i lemurům.

LemurFoto: Pixabay

Lemuři indri zpívají poměrně hlasitě

Hlasový projev lemura je možné označovat jako zpěv, konkrétně se v tomto smyslu nejdokonaleji projevují lemuři indri. Vyznačují se táhlými naříkavými hlasy, které se stala v pralese předlohou mnoha mýtů a legend. lemuři si v podstatě svým zpěvem označují území, jež obývají. Zajímavá je vědecká studie, v jejímž rámci sledovali celkem 20 skupin lemurů. Postupně nahrávali jejich hlasy a nakonec získali několik stovek nahrávek od celkem 39 zástupců lemurů. Vědci tak činili po dlouhých 12 let. Zjistili, že první jedinec začne a následně se k němu ostatní přidávají, vzniká tedy duet a později sborový zpěv. Jde o podobenství s dirigentem a orchestrem.

Neměnný rytmus, který vnímají

Rozbor nahrávek zpěvu lemurů byl poměrně podrobný a přinesl zajímavé výsledky. Mimo jiné také to, že se lemuři dokážou ve zpěvu střídat a doplňovat. Zpěv se vyznačuje hned dvěma rytmickými vzorci, jež používají také lidé. Rytmus zůstává konstantní i při změnách tempa. Zpěvák vždy díky rytmu ví, kdy má začít. Lemuři to mají podobně. Záhadou zůstává, kdy se rytmus u těchto zvířat vlastně vyvinul. Asi těžko jej lemuři zdědili po stejných předcích jako lidé. Šlo tedy o na sobě nezávislý vývoj. Jinak je třeba připomenout, že rytmus je důležitý nejen v hudbě. Řídí mimo jiné také naše tělo. Rytmický dech, srdeční rytmus, rytmus v oblasti ročního období, pohybu nebeských těles a další pojmy jsou pro nás velmi důležité. Jak s nimi pracují nebo nepracují lemuři, se ale už neví.

Zdroje info: parade.com, nytimes.com

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.