Lid z bažin: Jak se žije domorodcům na Bílém Nilu

Obrovská bažina zvaná Sudd nebo Saddy se nachází v centrální části Jižního Súdánu a tuto neproniknutelnou oázu pak najdeme v údolí Bílého Nilu. Samotný močál, jehož plocha se neustále mění (vše závisí na ročním období a množství srážek), jsou společně s povodím řeky Bahr el-Ghazal považovány za největší mokřady na světě a také za největší sladkovodní oblast v povodí Nilu.

Vzhledem k příznivým podmínkám pro obývání zvířat a ptáků, jakož i nadbytku vegetačních druhů, je tato oblast považována za nejúrodnější téměř na celém kontinentu.

Nikdo by nevěřil, že tady žijí lidé

Abychom dokázali, že se jedná o úrodnou půdu, zde je několik čísel. Samotná bažina s proměnlivými ostrovy a ostrůvky se táhne 500 km od severu na jih a 200 km od východu na západ. V této zóně žije více než 400 druhů ptáků a asi 100 druhů savců. Vzhledem k tomu, že období dešťů trvá od dubna do září a průměrné roční srážky kolísají mezi 700–1 000 mm, nemělo by nás překvapovat, že bažiny jsou považovány za neprůchodné a není možné se touto oblastí pohybovat pozemní dopravou ani moderními vodními cestami. Tato okolnost vysvětluje, proč bažinatá oblast ještě nebyla plně a důkladně prozkoumána.

Foto: Pixabay

Navzdory skutečnosti, že se sem nemohou dostat ani vědci, ani civilizace, lidé zde žijí více než tisíc let a jejich domovy jsou doslova uprostřed bažiny. Je těžké tomu uvěřit, ale kmen Nuer, který je součástí skupiny Nilot, tu žije opravdu plnohodnotný život. Lidé loví ryby, chovají zvířata a dokonce sklízejí vynikající úrodu na plovoucích ostrovech, které se používají jako zeleninové zahrady a jako pastviny plné bujné vegetace.

Obyvatelé kmene se volně pohybují mezi aligátory

Ovšem životy těchto lidí jsou v neustálém nebezpečí, protože jakýkoli chybný krok nebo neopatrnost mohou skončit smrtí. Tyto vody jsou domovem obrovského množství hladových krokodýlů a agresivních hrochů, kteří mohou kdykoliv zaútočit na lidi i zvířata.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.afrikaonline.cz/nil-bahr-al-nil/

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.