Lotyšský hrad Bauska založili křižáci. V době vzniku byl významnou vojenskou pevností a správním centrem

Lotyšsko, jedna z pobaltských zemí, leží na jihovýchodním pobřeží Baltského moře. Hlavní město Riga byla ve středověku důležitým obchodním centrem Hanzovní ligy, která sdružovala německá obchodní města, jež provozovala dálkový obchod. Zároveň jí procházela proslulá Jantarová stezka. Historické centrum Rigy nabízí k vidění středověké sakrální památky a zajímavou secesní architekturu. Když z Rigy pojedete na jih, tak ve vzdálenosti asi sedmdesát kilometrů narazíte na město Bauska, kde se na jeho okraji nachází stejnojmenný hrad z 15. století.

Historie hradu Bauska

Lotyšsko bylo od 12. století cílem křesťanských misionářů, kteří se zde snažili šířit křesťanství. Jejich úsilí se však setkalo s odporem zdejších obyvatel. Odpovědí na to pak byly severní křížové výpravy. Výsledkem bylo, že území Lotyšska osídlili německy mluvící křižáci, kteří zde založili křižácký stát Terra Mariana neboli Livonsko.

S působením livonských křižáků souvisí i založení hradu Bauska jako vojenské pevnosti a správního centra oblasti, kterou nechal v 15. století postavit livonský řádový mistr Heinrich Vinke von Overberg. Hrad byl ve své době nejmodernějším pevností Livonského řádu.

Po zániku Livonského řádu v roce 1561 se hrad Bauska stal součástí Kuronsko-semigallského vévodství. V jeho okolí pak vyrostlo město Bauska, jež uchovalo svůj význam i tehdy, když vévodství získalo Ruské impérium. V 16. století byl hrad moderní rezidencí se dvěma mohutnými okrouhlými věžemi.

Bohužel během Velké severní války v roce 1706 Rusové hrad i palác vyhodili do povětří, přičemž k jejich obnově již nedošlo. S restaurováním začal až o 150 let později nový majitel hradu – livonský landmaršál, princ Paul von Lieven.

Hrad Bauska. Foto: Fawksik; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bauskas_pils.JPG

Hrad Bauska v současnosti

Z původního sídla livonského řádu zůstala jen zřícenina. Naproti tomu palác se dočkal rekonstrukce a v současné době si mohou návštěvníci na hradě Bauska prohlédnout obytné místnosti, reprezentační sály kuronských a semigallských vévodů, plně vybavenou kuchyni, sklep, stáj i strážní místnost. K vidění jsou kachlová kamna ze 16. a 17. století, v oknech jsou vitrážové výplně z olovnatého skla. Zajímavá je expozice turnajové zbroje ze 16. století a původních zbraní ze 16. až 18. století nebo replik oděvů, které v minulosti nosila zdejší šlechta.

Hrad Bauska je veřejnosti přístupný od listopadu do dubna denně od 11:00 do 17:00 hodin, kromě pondělí. Od května do září je možné navštívit denně od 9:00 do 19:00 hodin, v říjnu denně od 9:00 do 18:00 hodin. Za kompletní prohlídku hradu dospělí zaplatí 9 EUR (asi 225 korun) a studenti a senioři 4,50 EUR (asi 115 korun).

Zdroj: https://www.bauskaspils.lv/; https://en.wikipedia.org/wiki/Bauska_Castle

Hrad Bauska. Náhledové foto autor: Janis Katkevicz; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bauskas_castle_1.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.