Lužické hory

Lužické hory: Ticho, klid a krásný výhled

Lužického hory jsou ideálním místem na procházku  i dovolenou z kraje jara. Uvidíte nejen přírodní úkazy, ale také třeba kamzíky.

Lužické hory

Lužické hory nejsou nijak velké ani svou výškou ani rozlohou.  Při návštěvě vás však uchvátí velké a zachovalé lesy a krásné vrchy se sopečným původ a hlavně příroda příliš nedotčená průmyslem. Proto dovolená v Lužických horách je zejména pro ty, kteří mají rádi klid, pohodu a téměř žádné lidi. K ubytování v Lužických horách můžete využít například chaty a chalupy. Lužické hory jsou totiž pro chataření, jako stvořené. Dominantou těchto hor a především západního konce pohoří je vrch Studenec s výškou 737 metrů, kam si můžete naplánovat třeba jeden z výletů.

Naučná stezka

Dalším tipem na výlet je naučná stezka v Lužických horách, která vznikla v roce 2002 díky zásluze Správy CHKO Lužické hory. Stezka je dlouhá 20 kilometrů a začíná v České Kamenici u železniční zastávky. Vede přes pozoruhodné útvary hor až do další železniční stanice tentokrát s názvem Mlýny. První atrakcí stezky je osamocené skalisko Hrnčíř tvořené křídovými pískovci.  Za další 2 kilometry cesty narazíte opět na skály, tentokrát ale budou původu sopečného v údolí řeky či spíše říčky Kamenice. Toto skalisko se nazývá Pustý zámek a už od roku 1956 chráněnou přírodní památkou.   Pustý zámek měří 50 metrů a tvoří ho vodorovné sloupce s průměrem okolo 1,85 metru, což je ojedinělé.  A pokud budete mít štěstí, můžete v  okolí skalisek zahlédnout i kamzíky.

Zpustlý hrad

Zdá se, že v Lužických horách byl jakýkoliv zásah člověka hned zamítnut. Dalším zajímavým úkazem, avšak ne zcela přírodním, jsou totiž zbytky hradu  Fredevald. Ve středověku byl využíván jako strategické místo nad obchodní stezkou, která vedla do Žitavy. Hrad byl postaven ve 2. polovině 14. století, ale v 16. století se už stal jen pustým hradem.  A v roce 1890 zde byla vytvořena vyhlídka, ze které se naskýtá neuvěřitelný pohled do údolí říčky Kamenice i na město Česká Kamenice.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.