Ferrata

Slovensko a první Ferrata

Ferraty a Slovensko? Ano, najdeme je ve Slovenském ráji, konkrétně v Martinských Holích, nikoliv v Tatrách jak by se dalo předpokládat.  A to ještě nedávno místa ferraty na Slovensku byla nepřístupná.  Kde se ferrata nachází a co je nutné mít s sebou, se dozvíte vzápětí.

Výchozí bod

Výchozím místem na ferratu ve Slovenském ráji je konečná stanice autobusu Podstráne, nacházející se asi čtyři kilometry od města Martin. Ve stanici autobusu se nachází neplacené parkoviště a nedaleko informační tabule s plánkem trasy a základními informacemi. Poté se vydejte okolo chat a nových hotelů. Orientačním bodem vám může být Wellness penzion Ferrata. Nejdříve cesta žádnou divočinu nesignalizuje, ovšem to se záhy změní ve chvíli, kdy spatříte první balvanité chodníky a skalnaté rokle. Příjemná neporušená příroda se tak rázem stane pořádnou divočinou.

Ferrata a Slovenský ráj

Tato první ferrata vede přes kaňon Mlýnského potoka od východního svahu Martinských holí. Prohlídka těchto míst je opravdu rájem. Je však nutno podotknout, že tato trasa ve velkém převýšení je spíše pro turisty s dobrou fyzickou kondicí a zdatností ve skalním terénu. Dalšími podmínkami je ferratová výstroj, která bude zahrnovat přilbu, rukavice, sedací úvazek a tlumič pádu.

Naučná stezka

Naučná stezka ferraty Slovensko je připravována přes koryto Mlýnského potoka. Při této stezce překonáte 300 zajištěných metrů a celkově při celé stezce metrů 770. Trasa se dá zvládnout zhruba za tři hodiny. Stezka má tři obtížnosti.  Obtížnost A a B překonává obtížnost 300 zajištěných metrů. U obtížnosti C překonáte navíc ještě dva vodopády. Stezka byla vybudována členy Skialp klubu Kriváň a Horské záchranné služby Velká Fatra. Bezpečnost na stezce zajišťuje 428 metrů ocelových lan, 170 jistících bodů 90 stupaček plus jeden žebřík.  Ferrata není ovšem otevřena celoročně, ale především od června do září a poté od listopadu do dubna.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.