Zelená hora

Magické místo Zelená hora: Jeden z poutavých Santiniho odkazů

Existují místa, která mají povznášející atmosféru, která zasáhne každého. Nemusíte být ani věřící. Jedním z takových míst je i Zelená hora a kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou. A co je na tomto místě tak magického?

Santiniho odkaz

Ať už se k Zelené hoře dostanete z jakékoliv strany, neubráníte se úžasu. Architekt a stavitel Jan Blažej Santini – Aichel tady vytvořil úžasnou stavbu. Santini je považován za největší osobnost barokní architektury. I přesto, že mu vrozená tělesná vada nedovolali věnovat se kamenictví, které se v rodině dědilo z generace na generaci, výtvarným talentem oplýval a stal se architektem a malířem. Kolik staveb dohromady vytvořil, není úplně známo, hovoří se asi o šedesáti, ale minimálně deset z nich je považováno za ty nejlepší v evropské architektuře. Jednou z nich i stavba na Zelené hoře, která je dokonale vymyšlená a energie z ní jde cítit na kilometry daleko.

Symbolika Zelené hory

Stavba je plná mystických odkazů a symbolů. Základem je pěticípý půdorys. Číslo pět se vztahu s touto stavbou objevuje několikrát. Je tady totiž pět vchodů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centra a na hlavní oltáři pět hvězd a pět andělů. Kostel je zasvěcen Janu Nepomuckému, který má okolo hlavy většinou znázorněno pět hvězd, což může být jeden z důvodů symboliky čísla pět. Některé výklady však zmiňují i pět ran Kristových. O tom, jak to bylo doopravdy, ví zřejmě jen sám architekt. Ke kostelu ještě náleží hřbitov, který nevyvolává však nic smutného. Právě naopak, panuje tady klid a mír, který se při návštěvě přenese i na vás.Zelená hora

Žďár nad Sázavou a další památky

Kostel na Zelené hoře není jediným, který ve Žďáru nad Sázavou stojí za to vidět. Také místní zámek, muzeum, barokní most nebo kaple svaté Markéty. Zkrátka když se rozhodnete navštívit město Žďár nad Sázavou, určitě nebudete litovat a jedna návštěva vám bude málo.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *