Norsko

Zajímavá místa Norska: Neskutečná příroda vás bude bavit

Co se vám vybaví, když se řekne Norsko? Většině lidem zřejmě divoká příroda, hluboká údolí, ledovcové fjordy, ledovce a vodopády. A kde tato místa v Norsku hledat? V dnešním článku představíme 3 tipy, kam se určitě vydat.

Fjord Geiranger

Fjord Geiranger je postranním ramenem velkého fjordu Storfjord, který je dlouhý 16 kilometrů a díky svým přírodním scenériím i dokonale čistému ničím neporušenému prostředím byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Geiranger najdete na západě Norska asi 400 kilometrů od města Bergen. V samotném srdci tohoto fjordu leží město Geiranger, které spojuje tzv. Cestu orlů, silnici vystavěnou v roce 1955. Silnice je protkaná 11 kolmými serpentinami, při kterých se vám během průjezdu bude tajit dech okolní přírodou. Do fjordu se můžete dostat nejen po souši, ale i po vodě výletní lodí, které sem pravidelně zajíždějí.

Norsko

Země národních parků

Norsko je pro milovníky přírody jako stvořené, o tom svědčí i fakt, že jen na pevnině je 37 národních parků a dalších 7 pak v ostrovní části země. Na výběr je jich tedy hodně, a pokud bychom mohli některý z národních parků doporučit, tak určitě ten nejstarší Rondane ležící zhruba 2 hodiny cesty od města Lillehammer. Pokud vyjedete do 1000 m n.m  rázem se dostanete do severské nezalesněné krajiny, kde vám ve výhledu do okolí nebude nic bránit.

Trocha secese na závěr

Norsko, to nejsou jen nádherné přírodní scenérie, ale i krásná architektura. Našim tipem je město na okraji oceánu Alesund se zajímavou historií. V přístavním městě Alesund shořelo na počátku 20. století po ničivé bouři na 900 budov. Skoro to vypadalo, že už nebude město zachráněno, ale tehdejší císař Vilém II. Norsku pomohl, a protože byla milovníkem secese, vyrostl tady na březích Atlantiku doslova secesní skvost. Dodnes tu žijí lidé a vy se v můžete ubytovat ve zdejším secesním hotelu nebo zajít do secesní restaurace.

Norsko

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *