am2

Lomy Amerika: Proč je jejich tajemná krása zapovězená

Natáčel se tu třeba Limonádový Joe nebo Malá mořská víla. A i přes množství cedulí se zákazem vstupu se stále těší velké přízni turistů. A proč je vlastně vstup do lomů Amerika zakázán?

Soustava vápencových lomů, zalitých průzračnou chladnou vodou u středočeské obce Mořina je nádherná a fascinující. První těžební aktivity tu lze zaznamenat už v 9. století našeho letopočtu. Nelze nezmínit také Jana Lucemburského, který v roce 1320 udělil zdejším obyvatelům mílové právo k pálení vápna. Ovšem největší aktivitu tu lze zaznamenat ve druhé polovině 19. století v souvislosti s rozvíjejícím se průmyslem. Vstup sem byl tehdy zakázán z pochopitelných důvodů. Dnes je však situace stejná, i když tu těžebních strojů najdeme pomálu.

Nejenom Velká a Malá Amerika…

I když jsou tato dvě jména nejznámější, lomů je u Mořiny celkem 19. Nesou jména jako Soví ráj nebo Želva či Mexiko. Právě Mexiko proslulo za druhé světové války jako nechvalně známé místo k potrestání vězňů a nepohodlných osob, jež zde musely těžit kámen za opravdu nelidských podmínek. Dnes jejich odkaz připomíná alespoň památník.

Český Grand Canyon

Velká Amerika alias Český Grand Canyon zase za minulého režimu proslula jako oblíbená (byť nelegální) nudistická pláž. A azurová voda na jeho dně láká dodnes. Nebezpečí utonutí je však kvůli nepředvídatelným proudům příliš vysoké a na stabilitu skalního masivu se také spolehnout nedá, takže vstup sem je i po všech těch letech stále zakázán.

Vysoké stěny také lákají sebevrahy nebo i obyčejné dobrodruhy, kteří však při jejich zdolávání často utrpí smrtelnou nehodu. Dnes z této oblasti strážci zákona musí vyhánět mnohdy i stovky lidí a čas od času se přesto dostanou do médií zprávy o další oběti, kterou si zdejší oblast vyžádala jako daň za svou krásu a nepřístupnost.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

58 komentářů

 1. Jara Mokra Odpovědět

  Na Velké Americe žádné proudy nejsou.
  Za komunistů si tam jezdili policajti přivydělávat na pokutách a když čundráky vyhnali, tak se tam pak koupali sami.
  Pár let po Listopadu byl otevřený přístup po příjezdové cestě bez problémů.
  Po restitucích to zavřela firma, které lomy patří.

 2. Martin Odpovědět

  Jen drobná. Stěny jsou stabilní, žádné proudy neexistují a Mexiko ano, byl to malý „Mauthausen“. Ale komunistický, poválečný.

   1. Ferdinand Mravenec Odpovědět

    Můj profesor českého jazyka by o autorku za to „hezké, lehoučce zavádějící spojení“ přerazil sukovici zcela po právu. Jak jsem jej znal, jeho vysvětlení by znělo: „Doma si v obecné řeči przněte rodný jazyk jak chcete, ale vyjadřujete-li se veřejně, čiňte tak s vědomím, že se od Vás budou lidé četbou učit…“

  1. Zdeněk Odpovědět

   A i přes množství cedulí se zákazem vstupu, se stále těší velké přízni turistů.
   Nevidím zde žádnou chybu,tak nebuď hznidopych.

   1. Karel Ploranský Odpovědět

    Jedna chyba tam, Zdeňku, přece jenom je. Za slovy „se zákazem vstupu“ nemá být ta čárka.
    Správný pravopis, to nejsou jen správná i nebo y atd., patří k němu i správná interpunkce.

    1. Jana Šrámčíková Autor příspěvku Odpovědět

     No máte, pravdu, zbyla tam z té předchozí úpravy. Díky moc 🙂 jak se už tohle dělá za pochodu, občas to zlobí 🙂

     1. Alexandr

      Cedule varující před zákazem vstupu je pěkná blbina. Asi jako zeptat se na otázku. Možná, cedule, varující před vstupem, nebo se zákazem vstupu, ale varovat před zákazem ? Nemyslím, si, že není důležité, jak se co napíše. Redaktor, anebo ten, kdo píše články pro veřejnost, by tohle měl vědět nejlépe.

      Ale jinak zajmavé téma. Alespoň se člověk něco dozví. Škoda, že při tom musí registrovat nevzdělanost toho, kdo sám někoho chce vzdělávat.

     2. Alaexandr

      Cedule, varující před zákazem vstupu je pěkná blbina. Asi jako zeptat se na otázku. Možná, cedule, varující před vstupem, nebo se zákazem vstupu, ale varovat před zákazem ? Nemyslím, si, že není důležité, jak se co napíše. Redaktor, anebo ten, kdo píše články pro veřejnost, by tohle měl vědět nejlépe.

      Ale jinak zajmavé téma. Alespoň se člověk něco dozví. Škoda, že při tom musí registrovat nevzdělanost toho, kdo sám někoho chce vzdělávat.

 3. Radan Odpovědět

  Rudné doli mořina/spádově příbram.zákaz vstupu je tam kvůli vaší bezpečnosti.bývalí příslušník vb karlštejn

  1. Dave Odpovědět

   Radane, ty bys měl mít zákaz vstupu do oblasti češtiny. Doživotní. Příště to napiš raději rusky, příslušníku.

   1. Zdeněk Odpovědět

    Nevšiml jsem si ,že bychom zde měli být zkoušení z češtiny,nemám rád hnidopichy co nic jiného neumí než šťárat se.

    1. Dave Odpovědět

     No, hnidopich nejsem, překlep dokážu pochopit, ale tohle bylo od expříslušníka fakt moc. Jinak na Ameriku jsme se jezdili koupat (roky 82 až 86) a jednou nás tam dva Radanové obklíčili a perlustrovali. Zážitek na celý život!

     1. Petr

      To když tam za nás přijeli prislušníci z Karlštejna, odjeli s dírou ve střeše! :-))
      Zdravím Radane 🙂

 4. Robert Odpovědět

  Se ženou jsme tam měli před dvěma lety svatbu jde si to tam pronajmout za 5000 Kč na den často tam jezdí i potápěči na víkend

 5. Jiří Odpovědět

  Jako čundrák jsem tam byl (1987) a znal jsem se z bezp. technikem dolu. Pravdou je, že v době těžby (v 60 letech) došlo k sesuvu stěny a zasypání důlni techniky.

 6. Děda Vševěda Odpovědět

  Jezdil jsem se tam koupat spoustukrát a nikdy se nic nestalo.. Průser se stane jen idiotům, ale nejen na Americe.. Idiot třeba strčí drát do levý zdířky zásuvky, idiot předjíždí kde nemá, nebo idiot zkouší jestli hoří seník. A paušálně kvůli idiotům jsou všechny zákazy a příkazy nejen na Americe. Tečka, víc není třeba dodávat.

   1. Jirka Odpovědět

    ?? neudělej chybu, to je sice pěkný, ale pravda je, že lidi se nechovaji ohleduplně .. i když to zakázaný bylo, já jsem si to tam prolezl myslim v roce 1993

  1. HefyCZ Odpovědět

   Je to tak. Ať si říká kdo chce co chce. A my ještě patříme mezi ty země, kde když někdo něco podělá, preventivně se to zakáže pro jistotu všem. Takže za chvíli bude legální trávit volný čas jen v kině, na Matějské a v hospodě do dvou piv.

  2. Milan Odpovědět

   Naprostý souhlas.., to je vidět všude okolo nás, silnice, chodníky, vyhlídky, mosty, turistické stezky, prostě samé zákazy místo doporučení, omezuje nás to na každém kroku

  3. jožin Odpovědět

   A co je v levé zdířce zásufky vševědoucí? Už léta letoucí je fuk, co v které zdířce je, načti si normu, která není právní. Levá zdířka padla s komunistama (a to při jistém postavení zemnícího kolíku, že ano).

 7. Vít Odpovědět

  Nevím o jakých proudech se mluví , potápěl jsem se tam a potápím se na lomech , věřte , že tam žádné proudy nejsou . Pak něčemu veřte.

  1. Flint Odpovědět

   Jezdil jsem tam jako čundrák na začátku 70tých let! Buzerovali nás tehdy eSeNBáci , ale ti nás čundráky buzerovali všude! Jinak tam žádné proudy nejsou a ani být nemohou! Jen potopené dřeva byly nebezpečné. P.s. A co vám říká štola Hanse Hagena?
   Flint

 8. Karel Ploranský Odpovědět

  Při koupání v Americe jsem nikdy nezaznamenal ani náznak nějakých proudů, voda je tam zcela klidná. Nikdy se tam se stěn nesesul ani kamínek. Jen jednou se tam vyskytl debil, který shora házel do vody kameny – ale za to nemohla Amerika. Debil takového kalibru na mne může hodit šutr (nebo jinak mne ohrozit) úplně kdekoliv…
  Při slézání do dolu záleží na tom, kudy se leze. Tam co jsem lezl já, se může něco stát leda někomu, kdo má pořádně naváto. Kdo má zdravý rozum, tomu nebezpečí nehrozí.

 9. Julius Odpovědět

  Chodili jsme se tam s manželkou a synem koupat v 70tých letech
  Průzračná voda,ne jako Vltava nebo Berounka, žádné proudy ani padající skály.
  Jen ten vstup a výstup pomocí elektrického kabelu nebo protažení pod mříží vrat.
  Teď už bych to nesvedl.Kolena,záda, srdce.A manželka a syn jsou už tam,odkud není návratu.
  Bylo tam fajn, než se objevila VB!
  Divím se přispívajícím,co blekotají o ničem

 10. Honza Odpovědět

  Sestoupil jsem tam někdy v roce 1991 bez problémů. A ty hrozby záludných vodních proudů jsou jen v mozcích strašáků, jezírka jsou napájena jen podzemními prameny a nemají žádný odtok. Ale fakt je, že na dně těch jezírek je dost slušný bordel, já tam viděl pneumatiky z těžebních strojů. A nebezpečí sesuvu svahů asi taky nebude tak horké, jinak by tam netočili filmaři.

 11. Richard Odpovědět

  V roce 1963 se na východní straně zřítil kus stěny o objemu který překvapil všechny okolo.. Jen náhodu nikdo nezahynul……a po odborné prohlídce stěn bezpečnostní technik tenkrát nařídil lom uzavřít..I bez toho by se tak Limonádový Dežo (slovenská verze) 🙂 točil.. Jde o to, že stěny jsou opravdu už tak zvětralé že bezpečnost vám zde nikdo nemůže zaručit..Bohužel lom byl těžen způsobem který je dnes už zakázán..a to díky právě tomu, že lomy težené takro jako lom „Východ“ přinesli už mnohokrát smrt.. Vím o čem mluvím.. V příbuzenstvu mám člověka kterého zabil padájící kámen..A z výšky 60 m vás zabije opravdu pidi kamínek…. Ale chápu lidi které tahle krása přitahuje tak že riskují život..Vlastník Lomy Mořina by mohl vyprávět ze své databáze kolik lidí umřelo jen při pokusu se do lomu dostat.. Že si zde pronajmete lom na svatbu..tak ano..Jenže podepíšete papír že na vlastní nebezpečí.. Což u dalších lidí co si zde chtějí užít průzračné vody prostě nejde.. Tento lom je nádherný..Ale nese smrt.. Každý rokem několik životů..A nejde vždy o sebevrahy..Těch je menšina.. Vlastník tedy ze zákona!! dělá všechno aby nám ho (na divoko) znepřístupnil..Když to nebude dělat..ponese následky ..

 12. ing.jan Tomáš Odpovědět

  Jako komparzista v partě dalších 200 herců jsem před několika lety na dně Veké Ameriky strávil 5celých dní a často až do noci za svitu měsíce, plamenů ohňů s pomocí propanbutanu … v roli Keltů v pytlovinových oděvech a kolem nás desítky koní římské jízdy a pár angl. herců… úžasné pocity přetrvávají.Slunce tam díky 50m hloubce kańonu svítí jen pár hodin a pak je jen zima. Doslova kolmá stěná na straně kde lze chodit a filmovat ukázala , jak studený vzduch padá dolů a víří a plameny lamp kulis. pylonů mihotají….po pár metrech od stěńy vír ustává. K věci- dole je jen jezero se stojatou srážkovou vodou, voda neprotéká, bez ryb, studená , .Jako scestovalý turista a bývalý závodník orientačního běhu a sjezd. lyžař jsem viděl chování lidí v nádherných končinách evropy vč. savojských alp. nikde jsem neviděl pohazované odpadky plechovek, obalů čokolády, slupky pomerančů…To chcete naše lidi pustit do takových lokalit? Naštěstí je autem sjízdný jen jeden šikmý strmý sjezd a bohudíku vchodu do tunelu uzamykatelný. Nenávidím bezohledné mladistvé čundráky a j. existence (podnikatele) nevážící si krajiny. I to koupání přináší do vody bakterie a vodu zkazí. Je to o vzdělání a ústě k historii. zdraví. J. tomáš 77 let

  1. borman Odpovědět

   Vážený pane, vaše starost o bakterie co kazí vodu je směšná.Mně je 74 let a trempoval jsem 10 let a často jsem do lomů na Mořině jezdil.ale nikdy jsme odpadky po sobě na místě nezanechali.Vše jsme po sobě uklidily a zakopali.Takže Vaše napadání „čundráků“ mne uráží.Číňan z Libně Praha 8.

 13. činčila Odpovědět

  Po převratu jsme se tam jezdili hodně dlouho potápět. Žádné proudy tam nejsou, jen tisíce raků a hromada pneumatik.

 14. Karel Majer Odpovědět

  Tenkrát v 94 jsme tam slanili i s kompletním potápěčskýn vybavením. Ano je tam hodně raků. Hodně velikých pneumatik od náklaďáků, starej Barkas (sanitka) stojící na kolech. V něm našel Fredy Růžička pod stropem nedopitou lahev rumu (díky té vzduchové bublině). Na dno jsme nesměli, abychom to nazakalili. Když plavete nad povrchem, tak je to jako pohled z lunárního modulu. Spousta kráterů v bahně. Bylo to nádheré!. 🙂 Fredy a Pavle, díky

 15. potápěč Odpovědět

  Opravdu tam žádné proudy nejsou. To se bůhví proč říká o mnoha zatopených lomech, ale nikdy to není pravda. Sám jsem se tam několikrát potápěl a žádný přítok ani odtok vody jsem tam ani v náznaku neviděl, ani úplně malý pramínek který by jen čechral písek v okolí, natož nějaký proud 🙂

  Padání kamenů ze stěn je pravda, ale když člověk ví kterým místům se vyhnout, nic nehrozí. Jeden potápěčský klub tam každoročně pořádá setkání potápěčů. Lomy Mořina (majitel pozemku) s tím nemají problém, ale vždycky se musí získat povolení od báňského úřadu, který v tomhle případě může kecat i na dění na soukromém pozemku. Zatím to povolení vždycky dostali, podmínkou je ohradit tu nestabilní stěnu aby k ní nikdo nechodil.

 16. Sláva Odpovědět

  Když jsme se tam byli se ženou koupat (někdy kolem roku 1970) byly tam cedule, že vstup je zakázán z důvodů vysoké radioaktivity. Po návratu k motorce jsme našli výzvu od benga, že … atd. Vzhledem k tomu, že to bylo na odpočívadle a nemohli nám dokázat, že jsme byli dole, vyšuměli do prázdna.

 17. Luboš Odpovědět

  Za totality jsem tam byl mockrát na čundru. Byla to taková hra na Divoký západ, když jsme nikam nemohli. Znali jsme cestu štolami do hospody z Malé Ameriky, Z Malé do Velké ( vylezlo se v dole vedle Velké), prolezli jsme téměř všechny štoly. Měli jsme štěstí na VB, nikdy nás tam nechytili. Do Velké Ameriky se dalo slézt i po laně, ale někdy po revoluci tuto cestu odstřelili. Slézali jsme to i za totality i s potápěčskou výstrojí, muselo se jít dvakrát. Pod vodou je typický socialistický bordel,

  1. Přemysl Odpovědět

   Vylezlo se na Liščárně. A přímo z areálu Lomů, jestli to byla vápenka, nevím, taky vede štola do hlavní mezi obě ameriky. Jo.. koupání, prolejzání všech těch děr, a čekání na Hagena… To je část mého mládí.

 18. Mirek Odpovědět

  Na vojně jsme tam hlídali filmařům rekvizity,když odjížděli po natáčení Cesty na jihozápad zpět do Prahy. Prolezli jsme tam tenkrát všechny štoly,paráda i koupačka.No a holky z nuda taky super 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *