Lomy Amerika: Proč je jejich tajemná krása zapovězená

Natáčel se tu třeba Limonádový Joe nebo Malá mořská víla. A i přes množství cedulí se zákazem vstupu se stále těší velké přízni turistů. A proč je vlastně vstup do lomů Amerika zakázán?

Soustava vápencových lomů, zalitých průzračnou chladnou vodou u středočeské obce Mořina je nádherná a fascinující. První těžební aktivity tu lze zaznamenat už v 9. století našeho letopočtu. Nelze nezmínit také Jana Lucemburského, který v roce 1320 udělil zdejším obyvatelům mílové právo k pálení vápna. Ovšem největší aktivitu tu lze zaznamenat ve druhé polovině 19. století v souvislosti s rozvíjejícím se průmyslem. Vstup sem byl tehdy zakázán z pochopitelných důvodů. Dnes je však situace stejná, i když tu těžebních strojů najdeme pomálu.

Nejenom Velká a Malá Amerika…

I když jsou tato dvě jména nejznámější, lomů je u Mořiny celkem 19. Nesou jména jako Soví ráj nebo Želva či Mexiko. Právě Mexiko proslulo za druhé světové války jako nechvalně známé místo k potrestání vězňů a nepohodlných osob, jež zde musely těžit kámen za opravdu nelidských podmínek. Dnes jejich odkaz připomíná alespoň památník.

Český Grand Canyon

Velká Amerika alias Český Grand Canyon zase za minulého režimu proslula jako oblíbená (byť nelegální) nudistická pláž. A azurová voda na jeho dně láká dodnes. Nebezpečí utonutí je však kvůli nepředvídatelným proudům příliš vysoké a na stabilitu skalního masivu se také spolehnout nedá, takže vstup sem je i po všech těch letech stále zakázán.

Vysoké stěny také lákají sebevrahy nebo i obyčejné dobrodruhy, kteří však při jejich zdolávání často utrpí smrtelnou nehodu. Dnes z této oblasti strážci zákona musí vyhánět mnohdy i stovky lidí a čas od času se přesto dostanou do médií zprávy o další oběti, kterou si zdejší oblast vyžádala jako daň za svou krásu a nepřístupnost.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.