Maksimir – nejstarší chorvatský park má atmosféru půvabné anglické zahrady

Je to něco, co při obdivování přírodních krás tak úplně nečekáte. To však vůbec nevadí – o to víc vás chorvatský Maksimir dokáže překvapit. A to rozhodně v tom příjemném slova smyslu.

Rádi na svých cestách obdivujete různorodou fauna a flóru? Pak bude pro vás nejstarší chorvatský park Maksimir jako stvořený. A na co se v něm můžete těšit?

V parku najdete i půvabnou zoologickou zahradu

A kam se za ním vypravit? Musíte do Záhřebu – metropole Chorvatska. Pěšinky mezi nádhernými pavilony i pečlivě udržované záhony a výsadby keřů připomínají ze všeho nejvíce anglický park. Na procházku po náročném výletu nebo třeba pro piknik jde o ideální prostředí. Rozhodně byste se o takový zážitek neměli nechat připravovat.

Dostanete se sem snadno – stačí na náměstí bána Jelačiče nasednout do tramvaje (11 nebo 12), případně využít široké sítě sdílených městských kol a dopravit se mezi zeleň po vlastní ose. A pokud máte s sebou malé děti nebo jednoduše milujete zvířátka, pak by vám neměla uniknout ani menší zoologická zahrada, umístěná v jižní části parku. Každý den tu můžete vidět krmení vyder, lvounů nebo třeba lachtanů, které je mezi návštěvníky obzvláště oblíbené.

Foto: Pixabay

Přírodní park Medvednica – špetka skutečné přírody

Nestačí vám uměle udržované naturální krásy? Coby kamenem dohodil od Záhřebu je i pohoří Medvednica, které má aktuálně statut přírodního parku. A rozhodně je k tomu důvod. Některé stromy, které tu rostou, jsou více než 1 000 let staré. A těšit se můžete i na horské rostliny a řadu vzácných živočichů. Obdivovat tu zkrátka bude pokaždé mít co a na své si přijde úplně každý milovník krásy a nevšednosti.

Není vám to stále ještě dost? Na trochu delší výlet v okolí budou například známá Plitvická jezera nebo velmi zajímavý hrad Trakoščan. Jde o perfektní tipy na jednodenní výlety ze samotného Záhřebu. Rozhodně nebudete litovat. Za to vám ručíme.

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.