Vlakem po Evropě: noční dobrodružství a tip na jízdenky

železnice

Cestovat po Evropě autem není v dnešní době nic složitého. Vůz má každý a do přímořských destinací se dá dojet prakticky za den. Stále častěji ale cestovatelé volí dopravu vlakem. Ať už skrze její pohodlnost nebo závan romantiky starých časů. Na jaká místa se dá z Čech dojet po kolejích?

Sousedé vedou

Nejčastější vlakové spoje vedou samozřejmě k našim sousedům. Do Německa jezdí spoje z Prahy každé dvě hodiny a dovezou vás bez přestupů klidně až do Berlína. Ve stejných časových rozestupech jezdí vlaky i do Rakouska. Skvělou kávu a vyhlášený Sachr dort si můžete vychutnat za necelé čtyři hodiny jízdy. Několikrát denně odjíždí spoje také do polské metropole Varšavy, z Prahy, Brna i Ostravy se tam dostanete bez přestupů. Povinná je pouze rezervace místa k sezení. S přestupem v Hamburku můžete z Prahy vycestovat až do Kodaně. Zabere to sice více času než autem, ale za ty nádherné scenérie za oknem kupé to přece stojí, ne?

nádraží

Nádraží: foto Pixabay

Dobrodružství v nočním vlaku

Toužíte-li po speciálním zážitku, využijte k cestování noční vlak. Dříve od nás jezdil bez přestupů až do Moskvy, ale dnes se pohodlně dostanete například do Curychu. O svou bezpečnost se bát nemusíte. Kupé jsou zamykatelná, a navíc vás budou hlídat členové posádky nebo průvodčí. Některé přepravní společnosti zaměstnávají v nočních vlacích i bezpečnostní službu. Pokud vás tento typ cestování láká a rádi byste se vydali třeba až do Chorvatska, vyzkoušejte noční vlaky NightJet. Na jejich stránkách si pohodlně vyhledáte spoje i cenu jízdenek. Navíc mají partnerství se všemi středoevropskými železničními podniky (u nás s Českými drahami).

vagon

Vagon: foto Pixabay

Jízdenka Interrail

Na časté cestování vlakem je vhodná jízdenka Interrail. U nás ji nabízí České dráhy nebo Regiojet a je to jízdenka, která platí pro celou Evropu nebo konkrétní zemi (záleží, který typ si zakoupíte). Má také spoustu benefitů, například vám zajistí slevu na dopravu trajektem nebo nižší cenu za ubytování v hostelu. Vyzkoušejte tedy v létě vlak a určitě nebudete litovat.

Zdroje: https://www.cd.cz/typy-jizdenek/vlakem-do-evropy/default.htm

            https://www.regiojet.cz/servis/sluzby-ve-vlaku/nocni_vlaky.html

            https://www.interrail.eu/en/interrail-passes/pass-benefits

Železnice: Náhledové Foto Pixabay

 

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.