Malé Karpaty

Malé Karpaty

Zajímavý turistický cíl, vhodný pro všechny a v každém ročním, období jsou Malé Karpaty na Slovensku, ke kterým patří mimo jiné i Bílé Karpaty v Česku. Bílé a Malé Karpaty spolu s dalšími patří tak do provincie Západních Karpat. Dělení provinci Karpat je složité, jelikož zasahují do více zemí. V tom článku však nahlédneme pouze do CHKO Malé Karpaty s jejími krásami.

Výhled na Alpy

Malé Karpaty se rozprostírají na 90 kilometrech délky a tvoří takovou horskou hradbu. Kopce převyšují nížiny až o 500 metrů. Mezi nejvyšší kopec patří Roštún, dnes už pod názvem Vápenná s748 metry nad mořem. Vyhlídka Roštún (Vápenná) nabízí krásný výhled až na Alpy. Pokud, ale chcete Alpy zahlídnout, musíte na vyhlídku vyrazit již časně z rána a nejlépe při východu slunce. V brzkých ranních hodinách jsou totiž severní vrcholky Alp osvětleny a pak krásně září. Na vrchol Vápenná se nejlépe dostanete z Plaveckého Asus ADP-120RH B AC Adapter Podhradí, kde od obecního úřadu vede značená cesta až na vyhlídku. Výstup je poněkud strmý, musíte počítat s tří kilometrovým převýšením. Rychlejší chůzí však trasu zvládnete i za hodinu.

K Plaveckému hradu

Při návratu z vrcholu Vápenné můžete zavítat k Plaveckému hradu nebo spíše k jeho zřícenině a udělat si tak dopolední výlet. Z vyhlídky na vrcholu sejdete po červené značce po severovýchodním hřbetu Malých Karpat. Asi po dvou kilometrech vstoupíte do národní rezervace, zvané Klokoč. Dojdete opět k vyhlídkovému vrchu, který nese stejné jméno jako přírodní rezervace. Raritou v tomto chráněném území je mandlovec, černý kámen se sopečným původem. Po sestupu z Klokoče dorazíte na rozcestí Amonova lúka, odtud se vydáte dál po modré až k Plaveckému hradu. Tato trasa bývá označována jako ‚, malý plavecký okruh‘‘.

Vrch Pohanská

Tento vrch s nadmořskou výškou 495 metrů vystupuje hned vedle Plaveckého hradu. Pohanská je unikátním archeologickým místem na Slovensku. Podle historicky dochovaných pramenů byla prý tato lokalita obydlena už v mladší době kamenné a za dob Keltů byla Pohanská administrativním centrem slovenského Pomoraví.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.