Manětínsko – zapomenutý ráj na pomezí Plzeňska a Karlovarska učaruje nejenom milovníkům hvězd

Myslíte si, že v ČR už hluboké lesy nebo stolové hory s příchutí divoké přírody neexistují? Pak jste ještě nezavítali na Manětínsko. Leží v západní části republiky a pokud to s obdivem k přírodě (ale i noční obloze) myslíte opravdu vážně, určitě byste tuto oblast měli alespoň jednou navštívit.

Největším pozitivem oblasti je docela jistě nízká hustota osídlení. Není problém narazit na místa, kde po celý den nepotkáte ani živáčka. Což samozřejmě prospívá přírodě – i nám.

Bývalý výcvikový prostor stále dokáže překvapit

Pokud byste ho hledali na mapě, neuspějete. Jde totiž o  svazek obcí v okresu Plzeň-sever, známý také jako nečtinský mikroregion. Obce se společně snaží o rozvoj cestovního ruchu i stabilizaci obyvatel. Ovšem  přírodní park Manětínská už na mapě najdete zcela jistě.

Zdroj obrázku: https://www.youtube.com/watch?v=_yhcDRUGSfA

Leží mezi městem Manětín a vesnicí Úněšov v okrese Plzeň-sever a dříve šlo o vojenský prostor. Příroda se tu díky tomu mohla nerušeně vyvíjet po opravdu dlouhou dobu. Stále jsou tu proto k vidění lokality původních druhů dřevin, ale i unikátní bylinné patro. A součástí celého prostoru je i  přírodní rezervace Hůrky s rašeliništi, slatiništi a mokřadními olšinami.

Vše pro milovníky noční oblohy

I když vás výlety do přírody vyčerpají, nepoddávejte se tomu – obzvláště v oblasti Manětínska ne. Byla by to totiž škoda. Díky malému počtu lidských sídel se totiž nebudete muset při pohledu na noční oblohu potýkat s nepříjemným světelným smogem. Takže pokud jste si vždycky chtěli nerušeně prohlédnout svá oblíbená souhvězdí, aniž by vás přitom obtěžoval mrak žlutého světla z velkoměst, budete tu mít jedinečnou možnost. A kde přespat? Perfektní je třeba  bivakovací místo u zaniklé osady Umíř, kde si můžete jako bonus načerpat i čistou vodu z nedaleké studny.

Zdroj náhledového obrázku: https://www.youtube.com/watch?v=_yhcDRUGSfA

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.