Karlova Studánka1

Do horských lázní Karlova Studánka nejen na léčení, ale také na dovolenou

Jestliže nepotřebujete k pobytu v lázních hučící kolonádu se spoustou lidí, pak Karlova Studánka možná bude tím pravým místem pro vás. Jsou to malé horské lázně nedaleko města Vrbno pod Pradědem na Bruntálsku, kde kousek od nich najdete i nejvyšší vrchol Jeseníků – Praděd. Co všechno tady můžete zažít?

Nejčistší ovzduší ve střední Evropě

Do lázní Karlova Studánka se jezdí léčit zejména onemocnění srdce, pohybového aparátu, po onkologické léčbě nebo astma či alergie. Široko daleko není žádný průmysl, jen lesy a o zdejším vzduchu se říká, že patří k nejčistšímu ovzduší ve střední Evropě. Určitě na tom něco bude. Stačí se sem přijet podívat a dýchat a kochat se krásnou přírodou okolo a hned vám bude lépe na duši.

Něco z historie horských lázní

O léčivých pramenech v Karlově Studánce se vědělo již v 17. století. To patřily Řádu německých rytířů. Ale teprve o století později byly provedeny první rozbory léčivých pramenů, kterých je tu celkem osm, a v roce 1785 byly založeny lázně, sestávající z dřevěných domků s vanami pro léčbu pomocí koupelí. Jak sílil věhlas lázní, rozšiřovala se také jejich zástavba – nejstarší stavby pocházejí z konce 18. století, další vznikly v průběhu 19. století, nejmladší budovy jsou ze 30. let 20. století. V letech 1995 až 2001 prošly lázeňské budovy rozsáhlými rekonstrukcemi, takže jsou schopné nabídnout komfort, na který jsou zvyklí moderní pacienti.

Pitný pavilon: Foto Obec Karlova Studánka

Zajímavá místa v Karlově Studánce

Když zaparkujete svůj automobil na horním parkovišti, pak k umělému vodopádu na řece Bílá Opava už je to jen kousek. Je to turisty vyhledávané místo. Kousek od vodopádu pak najdete geologickou expozici kamenů z Jeseníků. Pro šutrology se bude jednat o zajímavou podívanou.

V okolí Karlovy Studánky je spousta turistických tras různě obtížných. Jsou také výchozím bodem, odkud vede poměrně náročná cesta na horu Praděd, a to údolím Bílé Opavy. Za vycházku ale také stojí výškový bod Rolandův kámen v nadmořské výšce 910 metrů. Nachází se tu vyhlídková plošina, zbudovaná na vrcholku skalky, odkud je pěkný pohled na okolní vrcholky Jeseníků včetně Pradědu.

Centrum lázní: Náhledové foto Obec Karlova Studánka

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *