rudka2

Masaryk a jeho boty v Rudce u Kunštátu

Málokdo ví, že právě tady se v hoře užívají hmatatelní blaničtí rytíři. Ano, jsou sice „jen“ vytesaní z pískovce, ale pohled na ně přesto stojí za to. A ještě před relativně krátkou dobou je střežila docela jiná významná osobnost naší země – prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Dnes tu z něj však zbyly jenom boty…

Za vší tou pískovcovou nádherou stojí místní sochařský samouk Stanislav Rolínek (původem z nedalekého Bořitova). Těžko uvěřit, že mu k vytvoření „Kunštátského Blaníku“ stačila jen hasičská sekerka a zahradnické nůžky.

První sochu vytvořil podle dopisní známky

Jde o příběh jako z nějakého filmu. Rolínek chtěl jako vlastenec oslavit 10. výročí vzniku republiky, a to velmi svérázným způsobem. Vytesal totiž do místního pískovce hned 14 metrů vysokou sochu Masaryka. Nikdy ho neviděl a za předlohu mu sloužila jen dopisní známka. Předtím už podobné projekty zkoušel, ale nikdy ne v takovém měřítku.

Jeho výtvor byl nádherný a opravdu věrně provedený, můžeme-li soudit z ohlasů tehdejších návštěvníků a dochovaných fotografií. Bohužel na svém místě příliš dlouho nevydržela. Za vše mohl Protektorát, během něhož bylo nařízeno zničení všech soch této osobnosti. 14 metrů vysoký pískovcový obr byl nejdříve zakryt bedněním, později rozřezán na kousky a ukryt. Bohužel někdo snahy místních udal a vše bylo zničeno. Dodnes tu tak můžete vidět pouze velké pískovcové boty.

Do jeskyně za blanickými rytíři

Dnes připomíná tuto ozdobu Rudky už jen občasně pořádaná výstava fotografií, jež se nacházejí ve smyslové zahradě, střežící vstup do pískovcové jeskyně. Tu se však rozhodně navštívit vyplatí. V podzemní galerii tu totiž odpočívají nádherné pískovcové sochy blanických rytířů včetně jejich patrona, svatého Václava. Nedaleko navíc najdete příjemný hotýlek, kde opravdu dobře vaří a kdyby vám to přece nestačilo, můžete vystoupit i na nedalekou Burianovu rozhlednu na Milence.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *