egypt

Uhranul vás starověký Egypt? Výstavu Mezi Prahou a Káhirou ještě stihnete

Hledáte zajímavé tipy na výlety zdarma, a navíc vás nenechává historie tak úplně chladnými? Pak se jednoduše musíte podívat na výstavu Mezi Prahou a Káhirou do Carolina. Letos uplynulo právě sto let od doby, kdy se na Univerzitě Karlově otevřely první přednášky docenta Františka Lexy, které položily základy české egyptologie.

Dlužno říci, že Lexa tu tehdy přednášel zdarma a a zadarmo se dostanete i na zmiňovanou výstavu. Stačí dorazit do Carolina kdykoliv od 10:00 do 18:00 hod, a to až do 8.září 2019.

Na své si přijde opravdu každý

Nepopírám, že znalci naší historie a Abúsírské lokality si na své přijdou trošku víc. Výstava začíná informačními panely, jež se zabývají mnoha známými osobnostmi české egyptologie – od Františka Lexy nebo Zbyňka Žáby až třeba po Pavlu Fořtovou–Šámalovou, věnující se ornamentalistice staroegyptských motivů. Oceníte především četné ručně psané poznámky a nákresy zarámované pod sklem, takže se jich můžete téměř dotknout.

Výstava pokračuje fotografiemi a popisy nejvýznamnějších nálezů v Abúsírské lokalitě, na niž mají čeští egyptologové dlouhodobě koncesi. Z prostoru, v němž se ještě před několika desítkami let s žádnými významnými objevy nepočítalo, se jim podařilo doslova vydupat opravdu mnoho. Potěší i model celé archeologické oblasti, takže pokud vás někdy zajímalo, kde přesně leží legendární Ptahšepsesova mastaba, budete mít okamžitě jasno.

Hmatová část výstavy a další tipy

K dispozici je také kinosál se zajímavým programem a také 3D modely vybraných archeologických nálezů, vytvořených technologií 3D tisku, které si můžete podle libosti i osahat. Přijdete-li na výstavu hned ráno, můžete mít štěstí na některé zajímavé tiskoviny, určené k rozebrání (o hodinu později už bývá vymeteno). A schodiště zhruba v polovině expozice vás zavede i do sklepení Carolina a k výstavě o historii Univerzity Karlovy. Ta mimochodem také stojí za to.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *