Macochu objevil mnich a měla i své vlastní vytahovače mrtvol

Myslíte si, že o nejznámější propasti v ČR už víte úplně všechno? Pak vás nejspíš vyvedeme z omylu. Pověsti o ní totiž nejsou vůbec přehnané a není to tak dlouho, co skokem do jejího tmavého chřtánu ukončil život poslední nešťastník.

Kdo a kdy tuto nejznámější součást Moravského krasu objevil, se už asi nedozvíme. Nejčastěji je toto prvenství připisováno mnichu Vigsiusovi ze zábrdovického kláštera, který se o Macoše zmínil ve svém spisku už v roce 1663. Jak dlouho však byla známa místním zůstává víceméně záhadou.

První sestup do Macochy přišel už v 18. století

Zato prvního muže, který se pokusil dosáhnout jejího dna, známe dobře. Je jím Lazar Schopper a pokusil se o to v roce 1728. A o 80 let později přivítala Macocha dokonce i samotného majitele panství – Hugo Salma. Mimochodem právě on se postaral o to, že se do zdejší oblasti začali sjíždět první turisté. Ovšem Punkevní jeskyně byly objeveny až mnohem později a to v roce 1909.

Macocha má na svém kontě více než 70 sebevrahů

Svého času byla opravdu populárním místem, kde se lidé rozhodli ukončit svůj život pádem do 138 metrů (suchá část propasti, jezírko na dně má hloubku dalších 50) je spolehlivou jízdenkou na onen svět.

Mrtvoly však na dně nezůstávaly, to by ani nebylo možné. Takže do doby, než byly zprovozněny populární lodičky na Punkvě, sestupovali do jejích útrob odvážlivci, kteří si mrtvé nešťastníky jednoduše připoutali k tělu a vystoupili s nimi zpět. Pozdější přeprava na lodičkách byla o poznání jednodušší.

Poslední sebevrah tu ukončil život v roce 2006. Svůj podíl na tom má zvýšená ostraha i množství bezpečnostních prvků. Mimochodem oblast Moravského krasu je velmi vyhledávaná a v sezóně jsou termíny prohlídek plné i na několik týdnů dopředu. Rozhodně se tedy vyplatí zarezervovat si místo s dostatečným předstihem.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.