Mazury v Polsku krásné lesy a jezera Śniardwy a Mamry

Mazury je název malebná historickoetnografické oblasti severovýchodního Polska. Každým rokem ji navštěvují tisíce turistů, vyhledávajících krásy nedotčené krajiny plné lesů a jezer, ale i nevšední podívanou v podobě historických památek.

Dnes náleží administrativně do Varmijsko-mazurského vojvodství. Za svůj půvab vděčí především pohybu ledu v poslední době ledové. tzn. asi před 14-15 000 lety.

Mazury – krajina plná jezer

Nejde jen o samostatné prvky, vhodné nanejvýš pro kempování. Většinou jsou vzájemně propojena kanály, což umožňuje dlouhé poznávací plavby. Pokud chcete spatřit ta největší a nejkrásnější jezera, budou to určitě Śniardwy a Mamry. Druhé z nich vyniká rovněž velkou hloubkou a láká tak i potápěčské nadšence. Nechybí samozřejmě ani četné umělé i přírodní pláže, stačí si jen vybrat přesně podle vašeho gusta. V létě jsou jezera čistá, sinice se objeví zřídka, leckdy až v samém závěru sezóny.

Období mimo sezónu se hodí spíše k procházkám a rybaření. Ano, rybáře tu můžete potkat na každém kroku a není problém se k nim přidat.

Lesy, kam se podíváš

I lesy jsou nedílnou součástí mazurské krajiny. Nejlépe je lze obdivovat na podzim, kdy se zbarví do všech odstínů žluté, červené a oranžové. A nezapomeňte si s sebou vzít i košík, lze tu totiž narazit i na řadu hub, včetně těch nejvzácnějších. Měli byste také vědět, že zatímco na severu oblasti převládají habřiny, směrem na jih přecházejí v lesy borové a smíšené. Ať už potřebujete jednoduše klid nebo si jen chcete užít relaxaci po náročné práci, mazurské lesy mohou být tím pravým přesně pro vás.

Mazurská krajina kombinuje krásu lesů a jezer do jedinečného celku. Abyste si ho mohli užít opravdu naplno, rozhodně se nespokojte s krátkou návštěvou. Najděte si šikovný hotel nebo wellness centrum v okolí a vyhraďte si na návštěvu Mazury alespoň prodloužený víkend. Uvidíte, že nebudete litovat.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.