záhřeb2

Metropole Chorvatska nabídne nádherné historické centrum a bránu plnící přání

I když většině z nás připadá, že je Záhřeb už opravdu „profláklou“ destinací, není tomu tak. Stále ještě se tu dají najít místa, kde je turistů k vidění poskrovnu. Máte rádi nádhernou přírodu? Víme, kam za ní vyrazit.

Ale i samotný Záhřeb toho nabízí dost a dost. Proto, než se vydáte do jeho okolí, nenechte si ujít ani jeho centrum. Například Záhřebská katedrála zasvěcená panně Marii (a vystavěná v gotickém stylu) je dodnes nejvyšší budovou země. Nabídne nádhernou výzdobu i slavnou hrobku. A kam se vydat dál?

Zamiřte k bráně, která plní přání

Kamenná brána Záhřebu je pozůstatkem starého městského opevnění. Stačí u její paty zapálit svíčku a myslet přitom na své největší trápení. Pokud se budete modlit opravdu usilovně, mělo by brzy zmizet. Tak alespoň praví místní legenda.

Foto: Pixabay

Maksimir – nejstarší park země

Ale pojďme už přírodě konečně trochu naproti. Milujete anglické zahrady? Pak vás Maksimir v Záhřebu jistě okouzlí. A pro rodiny s dětmi je tu nachystána i zoologická zahrada s vydrami, lachtany nebo lvouny, které tu každý den krmí před zraky návštěvníků.

Pohoří Medvednica a jeho unikátní příroda

Název pohoří Medvednica bychom mohli přeložit jako „Medvědí hora.“ Dnes jde o přírodní památku a to zejména kvůli unikátním stromovým společenstvím, z nichž některá jsou více než 1 000 let stará.

Od Záhřebu se sem dostanete vcelku za chvíli, takže klidně můžete vše pojmout jako jednodenní výlet. Odměnou za trochu té námahy z výšlapů vám bude unikátní příroda a vzácné druhy rostlin a živočichů. A pokud byste ještě neměli všech krás Chorvatska dost, určitě si nenechte ujít blízká Plitvická jezera nebo půvabný hrad Trakoščan. Za návštěvu určitě stojí.

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

8 komentářů

 1. Kérkonoš Odpovědět

  Hlavně tam všichni jezděte, aby nám v Září mohli zase říct, že za nárůst nakažených můžou nezodpovědní dovolenkáři bez roušek a kyslíkového stanu….!
  Jako kdyby někdo chtěl, aby na to tak bylo nahlíženo…..
  Hlavně s těma mutacema se překonáváte!….

  Tady je beta, delta, gama…a ten když se umeje je k nepoznání Epsylon!
  Ten dláždí ulice!…Ten čeká pod krovy!….Ta nakazí slepice!,,…Ten číhá v cukroví!…….,,,Ten umí to a ta zas tohle!… a všichni dohromady udělají moc!!

  A tu je Blatný, Vojtěch, Babiš!:
  ,,Já sfárám dolů do dolů a doluju z lidu!!,,
  A tady Felix, Bohuš, Feri!:
  ,,Já vám rád každou písničku na dudy zadudu,,!

  ,,Já odírám z kůže!,,
  ,,Já z nich šiju dluhy!,,
  ,,Já pěstuju růže!,,
  ,,Já látám zákony!,,

  Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady mají všechnu moc!

  1. Aster Odpovědět

   Poslušně hlásím, že pokud to letos na konci srpna nezavřou, odjíždíme na 4 týdny na ostrov, kde munga dávají dobrou noc a první dva týdny nebudeme mít ani internet (a já tam nemám signál ani na mobilu – ta slast 😀
   Loni jsme spořádaně a uvědoměle dřepěli doma a já se v práci (ani doma) nezastavila ještě doteď – takže pokud to půjde, jedu – navíc – tam se ani nemáme jak nakazit, teda pokud ještěrky nemají koronáč, ale možná se nějaký virus zuby nehty udrží na pobřežních skalách – nějaká mutace omikron, sigma nebo chí…ta už možná bude mít i drápy.
   A třeba nás po návratu AB překvapí nějakým zbrusu novým ministrem zdravotnictví…anebo už AB bude na smetišti dějin – ale to je příliš krásný sen…

   1. Kérkonoš Odpovědět

    Samozřejmě o nákazu nejde, ale ,,neříkejte,, to těm volům nahoře, že někam jedete!
    Jinak vás dají do statistik a budou nám tvrdit, že to vy jste přivezla nejnovější mutaci koronafejku ..(třeba tu s těma drápama 😀 )
    Radši se rychle vyrekreujte, než budou zase nutné výjezdní doložky a devizové přísliby…..
    Třeba se dočkáme i tuzexů a koronabonů!!
    Ale vlastně…..neděje se už něco podobného teď? Aneb kampaň:
    ,,Nech se píchnout antikoro včelkou! Vyhrát mobil máš pak šanci velkou!,,
    Sorry jako, ale nemám zájem riskovat, že budu ten ,,jeden z milionu,, co po očkování znenadání zaklepe bačkorama.
    A to obzvláště proto, že jsem se již od osoby/osob, na koronu pozitivně testovaných nakazil v práci, a ode mě i celá moje rodina!
    Ale z nějakého důvodu, ač sužován stejnými příznaky ve stejnou dobu jako ostatní, jsem byl antigením i tím PRC testem, vyhodnocen jako negativní a to opakovaně, narozdíl od zbytku rodiny a většiny kolegů z práce!
    Věřím, že to je takzvaný syndrom Chucka Norrise!
    Ten chytil Ebolu, ale bylo mu jí líto, tak jí zase pustil!

    1. Aster Odpovědět

     No, měli bychom odjet 28.8. – snad do té doby nic zavírat nebudou.
     V nejbližším okolí mělo kovid několik lidí – včetně mého syna – u každého to mělo jiný průběh, paradoxně nejtěžší průběh měli dva mladí lidé jinak zcela zdraví a s následky se potýkají dodnes. Jak bych dopadla já, to nemůžu vědět, ale
     díky nemoci sedím na sudu střelného prachu – zatím je klid, což se může doslova ze dne na den změnit – já moc na výběr nemám. Nikdo mi nezaručí, že bych kovid nakopala já a ne on mě – zápal plic jsem měla v životě 7x – prostě mám k tomu asi sklony. Jestli to očkování přežiju nebo ne, jestli s následky nebo bez – to je ve hvězdách, to prostě nemá smysl řešit – to ukáže čas.
     Vzhledem k informacím, které nám média dobrotivě poskytují, je těžko říct, jaká je pravda a tak nezbývá, než se spolehnout na informace z bezprostředního okolí – a to mě příliš nenadchlo. kamarád s rodinou to chytli všichni a každý měl jiné problémy – byla jsem jedním ze zásobovačů a věřte, že jsem ten respirátor na hubě měla v tu chvíli dobrovolně – hlavně tu verzi, kterou měl kamarád, bych asi moc v pohodě nedala…
     Ty manévry kolem se mi od začátku nelíbí a mám velké výhrady k těm skopičinám, které se tu děly a dějí – a nejen u nás.

     1. Kérkonoš

      No, já to spíš myslel tak, že je rozdíl mezi onemocněním a jeho původcem.
      Stejně jako je rozdíl mezi ožralým řidičem a nabouraným autem.
      Pokud přirovnáte práci lékařů a laborantů k práci policie, a onemocnění covid19 k dopravní nehodě, tak policista zajistí důkazní materiál a hledá konkrétního viníka, lékař by jen udělal testy podle návodu WHO, potom by je zahrnul do statistik, ze kterých by následně vyčetl, že v 89% nabouraných automobilů se nacházeli roztoči, tudíž dopravní nehody způsobuje ten a ten roztoč.
      Pak by případné rozpory v teorii a praxi vysvětlit tím, že za různé nehody můžou různé mutace.
      Nebo že většina testovaných aut, která nebourala, či jen lehce, ale přesto byla plná rozočů, měla zkrátka lehčí průběh.
      Jako ok, může to být pravda, ale budete věřit policistovi, který se bude chovat jako lékař a jen citovat učebnicové informace?
      Který si nevyfotí nehodu, neudělá řidičovi test na drogy a nestáhne si záznam z pouliční kamery, ale udělá jen nějaký test na roztoče a pošle do laborky, kde rozhodnou o viníkovi nehody ?
      A pak vám budou doporučovat rozprašování DDT v interiéru vašeho vozu…
      Lékařům to ale věříte, že?
      To je pochopitelné, mají to být odborníci!
      Ale nechápu ty lékaře a další peudooborníky , jak mohou propagovat očkování, když si musí uvědomovat, že o něm z podstaty věci vědí jen to, co jim někdo poslal mailem jakož to lékařskou literaturu, sice někdo s titulem z Oxfordu, ale pořád je to jen něco k věření, žádná možnost ověření neexistuje ani pro ministra zdravotnictví!
      Všichni prostě jenom něco papouškují, ale vysvětlit nedokážou nic, a to ve mě nevyvolává zrovna důvěru.
      Zvlášť když se to srovnává s jinými nemocemi, třeba se španělskou chřipkou!
      Když jste měli lehký průběh španělské chřipky, tak to znamenalo, že jste neskončili na krchově!
      Rozhodně to neznamenalo, že jste zcela fit pobíhali po městě a roznášeli Španěla, kterej pak někoho jinýho přez noc zadusil ve spánku a dalšího jen polechtal v nose, což covid umí s přehledem.
      Podle mě jde o špatnou identifikaci původce onemocnění, nebo sloučení více původců do jedné koronateorie.
      Kvůli tomu si nebudu nic píchat, když logicky nemůže existovat důkaz o funkčnosti, to bysme se museli vrátit v čase a zkusit to bez očkování a porovnat výsledky.
      Nejsem pokusnej králík..:D

     2. Aster

      Víte, mně nezbývá než věřit svému doktorovi a vzhledem k tomu, že mě léčí už 10 let a pořád žiju, tak asi nebude tak úplně vedle. To očkování jsem dost zvažovala, jenže jestli mám chcípnout za – plácnu – dva až pět let (možná 20) na rakovinu nebo se za měsíc udusit – jasná volba. Zbytek ukáže čas – někdo tím pokusným králíkem být musí Ale jestli očkovat zdravé mladé lidi nebo děti – to bych fakt nechtěla rozhodovat – ne teď a s těmi informacemi, které jsou k dispozici…kdybych byla zdravá, asi bych se očkovat nedala.

 2. Kérkonoš Odpovědět

  Já vám rozumím, rozhodně vám to rozhodnutí nechci vyvracet.
  Nejsem vůl, abych si myslel že se nemůžu mýlit.
  Mě jen rozčiluje ta kampaň, která dělá z kovidu mor a z očkování manu nebeskou….
  Můj problém asi je, že nedokážu věřit ničemu, dokud nemám dostatek informací k tvorbě vlastního závěru.
  A už vůbec nedokážu věřit něčemu, co bezostyšně propaguje obvoďák, který zákonitě nemůže propagovat vlastní závěr, ale pouze závěr převzatý.
  Ten vás může erudovaně léčit na chřipku, nebo bezpečně poznat žlučníkovou koliku, protože to zná ze školy a z vlastní praxe, ale o koronaviru ví jen to, co si přečetl v koronabibli, kterou někdo napsal za měsíc od začátku pandemie, a ten někdo se ani nestydí každou chvíli měnit evangelia….
  No, já očkování věřím asi tak, jako poslednímu projevu Milouše Jakeše, ale kdo ví, třeba má Jakeš pravdu!
  Jenže jak by řekl Gollum Bilbovi: ,,Ale copak to ono má v kapsišce!?,,
  Proč je složení vakcín proti koronaviru tajné, když je tu tedy tak vážná situace?
  Proč se rizika očkování banalizují?
  Proč musíme podepsat dokument o zbavení výrobce a lékařů odpovědnosti za případné vedlejší účinky včetně úmrtí?
  Protože je to o zisku, který je na prvním místě???
  Každopádně korona je pěkná rejžovačka!
  Tak asi nezbývá než doufat, že po staletích plných Robespierů, Napoleonů, Hitlerů a Stalinů, žijeme konečně ve světě, kde se aspoň nikdo nesnaží vydělat na životech a zdraví lidí.
  Moc si přeju aby to tak bylo, ale svůj krk, ani krky své rodiny, na to nevsadím.
  Ale nebojte, sobci nejsme, takže respirátory nosíme, ruce dezinfikujeme a radši nevylézáme z lesa, maximálně dvakrát týdně do Jednoty nebo k Vietnamcům.
  Doufám, že s tou rakovinou, jsou to jen přehnané obavy a ne lékařská diagnóza?!
  Určitě jednejte podle svého nejlepšího přesvědčení, kromě věštců není nikdo věštec a já už teprve ne, takže je tu asi tak 50% možnost, že jsem úplně vedle…..

  1. Aster Odpovědět

   Už dva roky mám metastáze – půlka pánve a 4 obratle – po osmi letech úspěšně odléčené rakoviny…bohužel poprvé to bylo II. stadium a nádor se stihl rozšířit – na to se ale nedá přijít, takto „spát“ můžou ty buňky libovolně dlouho. Kdybych před dvěma roky neměla jeden stres za druhým, tak by ty buňky možná ještě spaly. Na očkování mě poslal onkolog – on sám je dávno očkovaný a pečlivě zvažuje očkování u jednotlivých pacientů – protože je nutné přerušit léčbu, hlavním vedlejším účinkem každé léčby je totiž výrazný pokles neutrofilů, takže aby došlo k vytvoření imunity, je třeba, aby se krevní obraz vrátil pokud možno do normálu. Bohužel ne všem je možné přerušit léčbu – u mně to bylo na měsíc, než se všechno samo srovnalo.
   Mám štěstí, že kromě té pitomé rakoviny jsem jinak velice zdravý člověk – nevím, co je to cukrovka, vysoký cholesterol nebo vysoký TK – strávím i podrážku a rýmu mám jednou za 5 let – chřipku jsem měla tak před 15 lety. Jen ty zápaly plic – i když je fakt, že z ničeho nic nevznikly – ono udělat se na kánoi uprostřed října a pak ještě cca dvě hodiny pádlovat, to nějaký následek mít musí, že 😀
   Vzhledem k tomu všemu bych kovid s největší pravděpodobností neustála. Takže asi tak 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *