Byli jste okradeni na dovolené? Návod, jak situaci řešit

dovolená

Když se setkáte se zlodějem, nikdy to není veselá záležitost. Zvlášť pokud přijdete o důležité doklady či velký obnos peněz. Podstatně hůř se však taková situace řeší na dovolené v cizí zemi. Málokdo má totiž přehled v tom, jak se v takové situaci zachovat.

Zkušenost má každý pátý

Podle statistiky, kterou zveřejnil server Novinky.cz se stane na dovolené obětí zlodějů každý pátý Čech. Nepěkné číslo, že? Turista jde bohužel ve většině případů poznat na dálku, čehož místní lupiči umí využít. Spousta dovolenkářů také nerespektuje základní bezpečnostní pravidla a své peníze nebo doklady prezentují zlodějům jako na podnose. Když však o své cennosti přijdete, na koho se obrátit?

penízePeníze: foto Pixabay

Pomůže policie i pojištění

Nejprve je dobré sepsat si seznam věcí, které vám byly odcizeny a s tímto seznamem spěchat na nejbližší policejní stanici. Pokud vám jazyková bariéra nedovolí policistům popsat vše potřebné, měl by vám pomoci delegát cestovní kanceláře. Stejně tak vám pomůže asistenční služba, která spadá do cestovního pojištění. Asistenční služba vám rovněž může pomoct zajistit hotovost, pokud se ocitnete bez peněz. To ale záleží na konkrétním balíčku cestovního pojištění.

pasPas: foto Pixabay

Důležité je zavolat vaší bance a nechat pro jistotu zablokovat platební karty. V případě krádeže mobilu je třeba zablokovat SIM kartu. Ukradené doklady jako občanský průkaz nebo pas však budete muset řešit složitěji. Pro získání nových dokladů je třeba navštívit zastupitelský úřad. Jeho adresu zjistíte u delegáta. Nejlepší variantou však je zjistit si kontakty na úřady již před dovolenou a vyřídit si kopii pasu, kterou se na zastupitelském úřadu můžete prokázat a celou záležitost podstatně urychlíte. Po vyřízení potřebných formalit dostanete náhradní cestovní doklad, který vám pomůže dostat se zpět domů. V některých exotických zemích však český zastupitelský úřad nenajdete a situace je tak o hodně složitější.

V rámci prevence tedy dodržujte bezpečnostní pravidla a nenoste cennosti na viditelných místech. Zloději jsou totiž všude. Hlavně tam, kde jsou neznalí turisté.

Zdroje: https://www.zajezdy.cz/problemy-na-dovolene/

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/kazdy-paty-cech-byl-na-dovolene-okraden-40292097

Dovolená: náhledové foto Pixabay

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.