Opravdu se budou lidem postiženým tornádem krátit dotace kvůli darům? Nahlédli jsme pod pokličku

Jde o informaci, která zahýbala celým Českem. O to, že se navzájem umíme spojit a pomoci tam, kde je třeba, jsme se v minulých měsících již nesčetněkrát přesvědčili. Ne vždy to je právě lehké, to je pravda.

Ovšem, aby nám k tomu všemu házel klacky pod nohy ještě úřední šiml, je zkrátka a dobře trochu moc. O tom, že by se měly krátit dotace lidem, kterým zároveň přispěla na obnovu jejich bydlení charitativní sbírka, jste se již jistě doslechli. A co je na tom tedy pravdy?

Dotace se krátit (ne)budou aneb jak to vlastně je

I když oficiální místa říkají, že nic podobného nikdy v plánu nebylo, úředně potvrzené dokumenty mluví jinak. Konkrétně jde o program Živel. A jak se k celé situaci vyjádřila Klára Dostálová z Ministerstva pro místní rozvoj ČR?

Foto: Pixabay

„Na úvod bych ráda poděkovala všem, kteří přispěli ve veřejných sbírkách na pomoc lidem v obcích zasažených tornádem a chtěla bych je ujistit, že jsme na ministerstvu nikdy neměli v úmyslu krátit pomoc státu o tyto prostředky. Sama jsem s mojí rodinou přispěla a jen ta myšlenka samotná se mi bytostně příčí. O to víc mě mrzí celá tato situace,“ říká. Pokračuje omluvnou adresovanou všem lidem postiženým tornádem, které předchozí dny zcela jistě znejistily mnohem více, než by bylo třeba. A jak tedy podle všeho onen osudný omyl vznikl?

Jak to bylo s programem Živel

„Nikdy jsme nechtěli snižovat dotaci o dary, bohužel úřednická formulace bodu 7 programu Živel, která měla lidi chránit před nepříjemnostmi a měla technicky usnadnit dodržování pravidel, v kontextu celé situace vyzněla špatně a necitlivě. Cílem bylo pouze zabránit proplacení jednoho nákladu dvakrát a předejít tím problémům, které by tak žadatelům mohly nastat.“

Formální upravení dokumentu při zasedání vlády pak přislíbila jako automatické. Jak to vypadá, nemusíme se tedy vůbec bát. Jižní Morava bude díky pomoci lidí i státu již brzy vypadat jako dřív.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Protext

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.