Co podniknout ve Východních Čechách? Láká Sečská přehrada, Železné hory i zříceniny hradů

V České republice nejsou jen Krkonoše nebo Beskydy, jak by se dalo podle jejich velké návštěvnosti předpokládat. V tuzemsku najdete i další zajímavá místa, do kterých stojí za to se vypravit. Třeba Železné hory, vodní nádrž Seč i stejnojmenné město nabízejí toho spoustu k vidění. Co tu na vás čeká?

Seč – město a vodní nádrž

Ve městě Seč na Chrudimsku se žilo již na počátku 14. století, ze kterého pochází jeho první zmínka o něm. To však ještě v jeho bezprostřední blízkosti neexistovala vodní nádrž Seč, jejíž stavba byla zahájena v roce 1924 a trvala celých deset let. V současné době je přehrada centrem turistického dění v Pardubickém kraji. Je možné se v ní koupat, lovit ryby i potápět se a věnovat se vodním sportům, jako je wakeboarding nebo vodní lyžování. K dispozici je návštěvníkům také půjčovna lodiček a šlapadel. Na přehradě se nachází i jeden z největších ostrovů v České republice a panorama pak dotvářejí dvě zříceniny hradů viditelné z vodní hladiny – Vildštejn a Oheb. Okolí přehrady je protknuté turistickými a cyklistickými stezkami, takže nudit se tu určitě nikdo nebude.

Vstup do aleje Kaštanka. Foto: Wikimedia Commons / Autor: Skyshawk90 / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ka%C5%A1tanka_vstup.jpg

Železné hory a jejich romantická údolí

Nemáte-li rádi davy turistů, pak Železné hory jsou pro vás ideálním místem. Nejvyšší vrchol Pešava je sice jen ve výšce 697 m n. m, ale hory nabízejí atraktivní krajinu s bokovými lesy, hlubokými údolími (Krkanka, Strádovské peklo, Chittussiho údolí, Údolí Doubravy), loukami a poli. Nenechte si ujít Přírodní památku Kaštanka uprostřed městečka Nasavrky, což je unikátní sad kaštanovníků setých, jež dodnes plodí jedlé kaštany. Sad založil už v roce 1776 kníže Jan Adam Auersperg a jedná se o nejvýše položený sad jedlých kaštanů v Evropě. Zdejší Bílá paní utancuje podle pověsti k smrti každého, kdo si před vstupem do aleje neobrátí levou kapsu.

Zdroj info: wikipedie.cz, mapy.cz

Pohled na Železné hory. Náhledové foto: Wikimedia Commons / Autor: Josef Kreutz PePan / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ka%C5%A1tanka_vstup.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.