cenote

Mexické cenoty nabízejí unikátní potápěčský zážitek

Když se řekne potápění, obvykle se nám vybaví pestrobarevné korálové útesy Ty ovšem nejsou jedinou možností, jak si příslib tajemného příšeří pod hladinou maximálně užít. Svůj půvab má i potápění do zatopených jeskyní.

Mexické cenoty sloužily dříve jako zásobárny pro sladkou vodu, případně jako obřadní místa pro náboženské rituály Mayů. Dnes některé z nich slouží jako koupaliště pro turisty, jiné nejsou pro veřejnost otevřeny vůbec. Ovšem do všech zbývajících se můžete s pořádnou potápěčskou výbavou bez obav ponořit.

Potápění v jeskyních má svá specifika

Stačí vsadit na služby místní profeisonální agentury. Její instruktoři vám vysvětlí, co a jak a postarají se o vaši maximální bezpečnost. Ovšem pro úplné začátečníky tento zážitek vhodný není. Vždyť v cenotech je možné se vynořit zpravidla jen na několika málo místech, nehledě na mnohdy spletitý jeskynní podzemní systém. Pokud tu zabloudíte, může vás to stát život.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Všeobecně platí, že si ten nejkrásnější zážitek můžete dopřát v pásu cenotů, táhnoucích se podél hlavní silnice, vedoucí od městečka Playa de Carmen ve směru na Tulum, a pokračující dále na Valladolid.

Podmořské potápění aneb korálové louky

A co když se rozhodnete vsadit raději na podmořské potápění? Pak se vaší Mekkou určitě stane ostrov Cozumel. Mayské ženy sem dříve putovaly na loďkách, aby potěšily bohyni hojnosti. Dnes sem velmi pravděpodobně přiletíte letadlem a prakticky okamžitě se můžete ponořit do křišťálově průzračných vod Karibského moře.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Potěší vás celoročně stálá teplota vody, pohybující se okolo 26 °C i množství druhů ryb. Mezi nejznámější patří kněžíci nebo červeně vybarvené garupy. V lokalitě Parque Charkanaab se pak může setkat s více než 600 druhy ryb – pokud tedy budete mít při svém potápění štěstí. A zapomenout nesmíme ani na rozsáhlé pláně bíle, růžově a fialově zbarvených korálů, které na dálku připomínají doslova záhony s květinami.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *