Mikroregion Odersko: Užijete si výlet na zámek Kunín, z rozhledny Olšová se podíváte do okolí a zdejší muzea vám nabídnou zajímavé expozice

Kdo řekl, že na Odersku nic zajímavého není, ten tam pravděpodobně vůbec ani nebyl. Mikroregion Odersko, který leží na pomezí Slezska a Moravy, spojuje několik obcí na Novojičínsku.

Město Odry má i muzeum útrpného práva

Patří mezi ně i město Odry s historickým jádrem, které je městskou památkovou rezervací. K vidění jsou renesanční domy, neoklasicistní kašna, fara z roku 1699 a také původně gotický kostel svatého Bartoloměje, přestavěný v barokním slohu. Pokud byste se rádi seznámili s historií útrpného práva, ve městě Odry máte možnost o ní získat informace ve zdejší Katovně, která slouží jako muzeum.

Naučná stezka Stříbrný chodník

Ve městě Odry se můžete zastavit trochu déle než jen na prohlídku jeho pamětihodností. Zajímavá je i Naučná stezka Stříbrný chodník, která má start i cíl U Spurného, vzdáleného necelé dva kilometry od kostela sv. Bartoloměje. Pěší chůzí po stezce na vás čekají rybníky, mokřady i lesy a hezké pohledy na Odry a okolí. Zastavit se můžete i na rozhledně Olšová, vysoké 17 metrů. Pro cyklisty stezka vhodná není. Šestnáct zastavení seznamuje turisty s historií těžby stříbra a s přírodou zdejšího regionu. Stezka je dlouhá 10 kilometrů.

Zámek Kunín. Foto: Wikimedia Commons / Autor: János Korom Dr. / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kunin_(13).jpg

Zámek Kunín vstal jako Fénix z popela

Součástí Mikroregionu Odersko je i obec Kunín, v němž se nachází dvoupatrový barokní zámek. Od Oder je vzdálená asi 15 kilometrů. Zámek patří k nejcennějším barokním zámkům na území severní Moravy a Slezska. Vznikl přestavbou původně kamenné tvrze. V 50. letech minulého století sloužil i jako ubytovna pro brigádníky a skladiště léčiv. Pro Sametové revoluci se zámek ve stavu téměř zříceniny dostal do vlastnictví obce, která se postarala o jeho záchranu a zpřístupnila ho veřejnosti.

Zdroj info: wikipedie.cz, mapy.cz

Rozhledna Olšová. Náhledové foto: Wikimedia Commons / Autor: Quasinka / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2017_Rozhledna_Poho%C5%99_-_Ol%C5%A1ov%C3%A1_(1).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.