Mimo cestovatelské průvodce: Kam vyrazit na Kubě

Plánujete svou exotickou dovolenou a rádi byste zavítali na místa, která se běžným cestovatelským trasám tak trochu vymykají? I na cestovatelsky oblíbené Kubě jich najdete dost a dost. My jsme pro vás vybrali tři zajímavé tipy.

Nejbělejší pláž na světě

Omlouváme se za ten krkolomný název, ale Playa Ancón si tohle pojmenování opravdu zaslouží. Najdete ji kousek od Trinidadu a za její bělostnou barvou mohou zbytky korálů a množství mušlí. Ty se dají z vody opravdu vybírat po hrstech a mimo sezónu tu často nebývá ani noha. Playa Ancón se může co do estetického zážitku směle rovnat i vyhlášené pláži ve Varadero.

Santa Clara aneb po historických stopách

Jde o takový rozumný kompromis mezi zachovalostí Havany a malebností Trinidadu. Santa Clara leží ve středu ostrova a zamilují si ji zejména milovníci moderní historie. Vždyť právě tady se odehrávala poslední bitva před svržením Batistova režimu. Nechybí ani Che Guevarův památník na náměstí Plaza de la Revolución a volně přístupné muzeum toho obdivovaného revolucionáře. A vidět tu můžete i slavný obrněný vlak.

Na Kubu třeba i za lahodným medem

Stačí se vydat asi 140 kilometrů od Havany do obce Navajas. Právě tady vzniká podle některých zpráv nejlahodnější kubánský med vůbec. Zde se totiž příroda pyšní svou největší rozmanitostí – včely si volně létají doslova od květu ke květu a neohrožují je žádné pesticidy ani podobné „lahůdky.“ Výsledkem je tedy čistý med bez jakýchkoliv chemických látek.

Koupit si ho můžete přímo od místních včelařů nebo zamířit do některé z místních cukráren a kaváren, které se specializují na produkty právě ze včelích produktů. Opravdu stojí za to, i vyhlášený české med se chtě nechtě musí vedle téhle chuťové bomby považovat za chudého příbuzného. A originálnější suvenýr z Kuby rozhodně jen tak nenajdete.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.