Modrá a zase modrá – tahle města jsou nejmodřejší na světě. Ani armáda šmoulů by se za něco podobného nemusela stydět.

Modrá má v našich životech výjimečné místo. Připomíná nám něco nebeského, krásného a klidného. Tak proč se jí tedy neobklopit na každém kroku? Víme, kde se to obyvatelům podařilo opravdu se vším všudy – nechte se pozvat na návštěvu do nejmodřejších měst na světě.

Jodhpur, Indie

Je to Modré město Rádžasthánu, což je oficiální přezdívka toho města (stejně jako se Jaipuru říká Růžové město). Modré domy pomáhají udržet neustálý klid uprostřed shonu města. Chcete si tenhle pohled užít se vší parádou? Nejlepší „modrý výhled“ budete mít z pevnosti Mehnarangh. S rozhodně stojí za to. Původně patřily modré domy bráhmanům, nejvyšší indické kastě. Později se indigo začalo používat i na domy dalších obyvatel vyšších tříd.

Foto: Pixabay

Sidi Bou Said, Tunisko

Je to vlastně spíše vesnice než město, ale to vůbec nevadí. A i když tu modré barvě zdatně sekunduje bílá, přesto do našeho výčtu zcela jistě patří. Toto město získalo své jméno po učedníkovi Abú Madjána, který byl slavným obyvatelem této oblasti. Za svůj vzhled však vděčí baronovi Rodolphe d’Erlangerovi, který na mnoha domech realizoval svou vášeň pro malbu.

Foto: Pixabay

Chefchaouen, Maroko

I když si s touto zemí spojujeme spíše zemitější barvy, má tu i modrá své místo. Stačí zamířit do venkovského města Chefchaouen patřícího i do světového dědictví UNESCO. Město bylo postaveno v roce 1471 a za svou barvu vděčí Židům. Modré okenice si sem totiž dovezli ze svého útěku ze Španělska, kde je pronásledovala španělské inkvizice. A právě díky nim se tu modrá barva tak „ujala.“

Foto: Pixabay

Oia, Řecko

A nesmí chybět ani kousek Řecka. I když tu ovšem modrých měst najdete víc, naším favoritem se stala Oia. I tady je modrá barva často zvýrazněna bílými tóny, to ovšem vůbec není na překážku. Naopak, lidé často nazývají Oiu nejromantičtějším městem vůbec, což z něj dělá populární místo pro líbánky a svatby.

Foto: Pixabay

A proč právě modrá? Mnoho lidí si myslí, že jde o poctu řecké vlajce, to však není jediný význam. Modré tóny jsou totiž také velmi snadným způsobem, jak bojovat s panujícím horkem. Skvěle totiž odrážející paprsky pražícího slunce. Znáte také nějaké modré město na které jsme ve výčtu zapomněli, nebo vám naopak něco takového přijde tak trochu „nadmíru?“

Zdroj: https://www.topdesat.sk/2020/07/26/modre-mesto-v-indii/, https://blog.sme.sk/skokan/cestovanie/jodhpur-modre-mesto, https://www.cz-milka.net/pamatky/14-zahranici-afrika/tunisko-sidi-bou-said/, https://www.discovertunisia.com/cz/radost-z-poznavani

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.