Moravský Krumlov znovu představí Slovanskou epopej

Moravský Krumlov

Jeden z nejkrásnějších zámků na jižní Moravě bude v nejbližší době opět moci přilákat návštěvníky. V nově zrekonstruovaných výstavních prostorách bude totiž k vidění životní dílo Alfonse Muchy, Slovanská epopej. I bez ní má však tato historická památka co nabídnout. Vydáte se na výlet?

Vzor pro všechny

Zámek Moravský Krumlov vznikl přestavbou středověkého hradu a vystřídalo se na něm mnoho urozených pánů. Největší úpravy byly podniknuty v době, kdy objekt vlastnili páni z Lipé. Ti vytvořili z tehdy již zastaralého hradu moderní arkádový zámek, který se stal vzorem pro ostatní takové stavby v okolí. Posledními majiteli zámku však byli Kinští a nyní je majetkem města.

V zámku můžete obdivovat nejen historické interiéry, ale také malířská díla. Jsou to obrazy manželů Medy a Jana Mládkových a v neposlední řadě také již zmiňovaná Slovanská epopej a další kousky z díla Alfonse Muchy. Kvůli těmto uměleckým kusům procházel zámek několik let složitou rekonstrukcí. Díla by budou k vidění na přelomu července a srpna. Kvůli jejich instalaci je zámek zatím veřejnosti uzavřen. Za poznáním, turistikou i moravským vínem si však můžete vyrazit do jeho okolí.

Slovanská epopejSlovanská epopej, autor: Kenyh Cevarom/Creative Commons/CC-BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Vyhlídka a vinařská stezka

Jste-li nadšenými turisty, okolí Moravského Krumlova je pro vás jako dělané. Vyšlápněte si třeba k malebné kapli sv. Floriána, která se tyčí nad zámkem. Ten krásný výhled opravdu stojí za to. Kolem zámku vede také severní část Znojemské vinařské stezky, která je vhodná pro pěší i cyklisty.

Někdy však i turista zatouží po odpočinku. K tomu vám skvěle poslouží zámecký park, která je vyhledávaným místem pro piknik. A víte, jak se hraje discgolf? To je totiž největší atrakce, kterou v zámeckém parku najdete. Určitě vás bude bavit.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/slovanskou-epopej-spatri-navstevnici-m-krumlova-od-prelomu-cervence-a-srpna/2065726

https://www.jizni-morava.cz/cz/pamatky/o31607-zamek-moravsky-krumlov

Moravský Krumlov, náhledové foto: autor: Palickap/ Creative Commons/CC-BY 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.