Ničení Karlova mostu: Bez trestů to nepůjde

Karlův most

Když se řekne Karlův most, v podstatě skoro každý občan České republiky bude vědět, o jakou památku se jedná. Stavba ze 14. století má neskutečnou tradici a barokní sochy patří mezi unikáty. Většina z nás je ostatně i proto na Karlův most dostatečně hrdá. Najdou se ovšem i tací, kteří jej dokážou bezostyšně ničit. My pak vynakládáme z našich daní peníze na to, aby byl most opět v původním stavu. Proč? Důvod je jasný, neexistují adekvátní tresty.

Most se snaží chránit, ale ne vždy se to daří

Aktuálně samozřejmě na Karlův most dohlíží městská policie a třeba také Sdružení výtvarníků Karlova mostu. Ti se snaží veškeré záležitosti hlásit jak Technické správě komunikací, tak galerii hlavního města Prahy. Lidé přesto často lezou na sochy, fotí se s nimi a také je zdobí nápisy. Mnohdy nejde o graffiti v pravém slova smyslu, ale třeba jen o malé nápisy. Most by mělo mimo jiné hlídat také 25 kamer a konkrétně by se o něj měl nyní také starat určený člověk.

Karlův most

Karlův most: Foto Pixabay

Ničení soch je pravidelné, náhrady minimální

Roman Kotrč ze Sdružení výtvarníků Karlova mostu řekl v rozhovoru pro iDnes, že způsoby poničení památek se různí. Třeba nějaké holky z Německa vlezly na Turka, což je sousoší Jana z Maty a celou sochu kompletně oškubaly. Vznikla škoda pohybující se kolem 150 000 korun. Státní zástupce stanovil pokutu 5000 korun. Dívky byly propuštěny.

Bujaré oslavy bez hranic

Právě ty velmi často probíhají i na nejznámějších místech v Praze. Podpisují se také mimo jiné i na stavu Karlova mostu. Rozhodně se tedy vyplatí situaci regulovat. Poslední nápisy ale s jistotou z takovýchto oslav nepocházejí. Situace je skrze koronavirus přísnější. Přesto se vandalové najdou. Na Vysoké škole chemicko-technologické vznikl obor na likvidaci sprejových nápisů. Přesto bychom měli jít jinou cestou. Mnohem přísnější. Tresty se musí zněkolikanásobit. Když si někdo k soše vyleze, mohl by si pak posedět i v chládku. To samé se týká nápisů.  

Zdroj info: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/karluv-most-celkove-cisteni-odstraneni-graffiti.A210720_094929_praha-zpravy_rsr

Karlův most: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.