Mrtvé jezero v oblasti východního Kazachstánu si stále žádá mrtvé z řady místních i turistů. Trestají je prý kletby i šok

Hluboko v tichu východního Kazachstánu leží jedno z nejmrazivějších a nejzáhadnějších míst na Zemi – Mrtvé jezero. Najdete ho v oblasti vesnice Gerasimovka v kazašské Taldykorganské oblasti, si vysloužilo pověst nehostinného místa, kde se opakovaně odehrávají tragédie.

Mrtvé jezero, které se nachází ve stepní krajině, kde teploty často stoupají do extrémních výšek, se vymyká konvencím svou překvapivě nízkou teplotou vody, která se pohybuje mezi 10 a 15 stupni Celsia, což je v této vyprahlé oblasti rarita. To je však jen začátek paradoxů, které tuto strašidelnou vodní plochu obklopují.

Mrtvá zóna, kde nic nepřežije

Navzdory spalujícímu kazašskému slunci se voda z jezera nikdy nevypařuje a udržuje si svou hladinu i uprostřed léta. K záhadě přispívá i to, že Mrtvé jezero je bez obvyklého vodního života. Jeho vody nenavštěvují žádné řasy, ryby ani vodní hmyz. Hloubka jezera, které se táhne zhruba 102 metrů na délku a 65 metrů na šířku, však zůstává záhadou.

Voda

Foto: Pixabay

Hloubka dna je záhadou

Odvážní potápěči, kteří se pokoušeli proniknout do jeho hloubky, uvádějí překvapivé omezení – nemohou zůstat pod vodou déle než 5 minut. Příčinou je extrémní hustota a slanost vody, která vyvolává spíše pocit dušení než očekávaný vztlak. Jezero jako by se odhodlaně bránilo průzkumu a vytvářelo nadpozemské a zrádné prostředí. Někteří proto přirovnávají jezero k smrtícímu trychtýři – svislé vodní ploše, která může klesat do nezměrných hloubek.

O původu a povaze jezera kolují různé pověsti, které dále přispívají k jeho strašidelné pověsti. Spekuluje se o podzemních jeskyních a puklinách, které jezero spojují s neznámými podzemními zdroji vody, i o dávných kletbách, které prý trestají ty, kdo se odváží přiblížit příliš blízko. Není tedy divu, že čas od času u něj zaplatí životem i nějaký zvědavý turista.

Zdroj: https://svetobeznik.info/mrtve-jezero-kazachstan/, https://bi-travel.ru/cs/paris/misticheskie-ozera-mira-samye-zagadochnye-i-zhutkie-oz-ra-mira-samye/,

https://www.poznatsvet.cz/clanek/mrtve-jezero-kazachstan.html

Náhledové foto: Wikimedia Commons United Nations Photo CC BY-NC-ND 2.0.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.