Myanmar

Myanmar – zlatá země

Myanmar je ve svém regionu, tedy v jihovýchodní Asii, znám jak zlatá země. A není ani těžké uhodnout proč. Již z pohledu z letadla uvidíte zlaté pagody a sochy, kterými je tato země téměř celá pokrytá. Zlato je tu opravdu velmi důležitým artiklem, a právě důležité náboženská a společenská centra jsou jím vyzdobena. Zajímavostí je, že při zvláštních případech přidávají tento drahý kov obyvatelé i do jídla a pití. Pojďme se společně podívat na to, co vám tato země může nabídnout.

Zlato jako součást budhismu

Většina obyvatel je zde opravdu budhistického vyznání. Zlato je pro toto náboženství tedy velmi důležité. Není vyzdvihována jeho finanční nebo dokonce investiční stránka, ale stránka symbolická. Zlato totiž obyvatelům Myanmaru reprezentuje slunce, vědomosti, osvícení. Ne náhodou je tak zlato hlavní stavební složkou chrámů, které uctívají Budhu. Zlato však nenajdete jen na chrámech. Zlato je s touto zemí prostě spjato, a tak jej můžete nalézt i v tradiční kosmetice, ale i v nápojích nebo pokrmech. Při různých slavnostech a oslavách se přidávají plátky zlata i do místních alkoholických nápojů.

Zdroje zlata – řeky

Asi vás tedy napadá, jak Myanmar tolik zlata vlastně získává. To je Myanmar tak bohatá země? Pravdou je, že hlavním zdrojem tohoto kovu jsou řeky. Konkrétně místní Irrawaddy a Chindwin. Ty se nacházejí v oblasti okolo města Mandalaj. Stále se zde rýžuje zlato tradičním způsobem, jak to známe z různých filmů nebo dokumentů. Ve zmíněném městě pak existuje čtvrť, kde se specializují na výrobu zlatých plátů. Řeky tak dávají nejen zlato, ale i pracovní příležitosti. Hotový produkt balí Mayanmařané do bambusového papíru a prodávají ho. Mimo jiné třeba jako obětinu pro Budhu. Ale i zde existují zákony ekonomie. Mnoho lidí tak koupí zlato i jako investici.

Otevírá se turistům

Tato asijská země se teprve otevírá turistům, a tak je vývoj turistického ruchu zde hodně dynamický a překotný. Na každém kroku zde turista může cítit sílu budhismu, a tedy spatří i mnoho zlatých památek a soch. Navštěvovanými místy jsou zejména chrámy Mahumani Paya v Mandalaji. Zde může člověk vidět například ceremoniál mnichů s velkou sochou Budhy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *