Na Hazmburk chodil i Karel Hynek Mácha. Tato dominanta dolního Poohří je viditelná zdaleka

Pokud byste se vydali po Zlaté stezce Zemí hradů v Českém středohoří, došli byste i na zříceninu hradu Hazmburk. Jeho silueta tvořená dvěma věžemi je vidět na desítky kilometrů daleko, tak není divu, že láká zvědavé turisty k návštěvě. Přitom musejí vyjít kopec vysoký 429 metrů nad mořem.

Zlatá stezka Zemí hradů

Naše republika je protkána sítí turistických a naučných stezek. Když se po nich vydáte, vždy narazíte na něco zajímavého. U vodního hradu Budyně nad Ohří začíná trasa Zlaté stezky Zemí hradů, která je dlouhá 89 kilometrů a spojuje významné hradní památky v Českém středohoří – zámek Libochovice, Třeběnice, Košťálov, zámek Skalka, hrady Oltářík, Ostrý a Oparno, Kamýk, Kalich, Panna, Litýš, Velké Žernoseky. Při jejich návštěvě se budete moct přenést v čase do období gotiky, husitství i pozdějšího baroka.

Hazmburk a Zajíci

Zřícenina hradu Hazmburk se nachází na kopci Klapý u stejnojmenné obce necelé 4 kilometry od Libochovic. Patřil známému rodu Zajíců z Hazmburka. Ostatně i podle jejich rodového erbu dostal svůj název. Hase totiž v němčině znamená zajíc. Není proto divu, že byl hrad někdy označován jako Zaječí nebo Zajícův hrad.

Ve své době patřil hrad Hazmburk k nedobytným. Dolnímu hradu dominuje okrouhlá Černá věž z bazanitu. V jádře horního hradu pak stojí hranolová Bílá věž s cimbuřím z křídového pískovce. Nyní slouží jako rozhledna. Je z ní hezký rozhled na dolní Polabí, Poohří a České středohoří.

Foto: Wikimedia Commons.org, autor: Cevenol2, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hazmburg_ruine_chateau_medieval_072009.JPG

K Hazmburku po žluté cestě ze Slatiny nebo Klapý

K Hazmburku se lze dostat pouze pěšky. Z obce Slatina je to asi dva a půl kilometru po žluté turistické trase a  z obce Klapý necelé čtyři kilometry také po žluté trase. Mimochodem ve Slatině je vesnická památková zóna, která zahrnuje větší část obce. Okolo rozhlehlé návsi jsou stavby prstencovitě uspořádány a neméně zajímavé je umístění hospodářských budov okolo domků na způsob hradeb.

Hrad Hazmburk je přístupný od úterý do neděle v čase 9.30 až 17.00 hodin v květnu, v hlavní turistickou sezónu o velkých prázdninách pak až do 18.00 hodin. Vstupné se platí 130 Kč za dospělého a 50 Kč za děti do 17 let. Senioři a mládež do 24 let zaplatí 100 Kč.

Zdroj: www.hrad.hazmburk.cz; mapy.cz, wikipedia.cz

Hrad Hazmburk. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org, autor: HorakVlado https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hrad_Hazmburk,_Klap%C3%BD,_okr._Litom%C4%9B%C5%99ice,_%C3%9Asteck%C3%BD_kraj.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.