Opravy Barrandovského mostu už jsou v plném proudu – co všechno se po nich změní

Jedna z nejočekávanějších oprav pražské infrastruktury už je v plném proudu. Začala v pondělí 16. května a pracovníky stavby čeká celkem 110 dní, během kterých provedou opravu jižní části mostu a také v rámci celého procesu kompletně vymění Strakonickou rampu.

A proč vlastně bylo k takovému kroku přistoupeno? Především proto, že díky této opravě se řidiči vytížené dopravní tepny dočkají bezpečnějšího cestování. A ve hře je samozřejmě i životnost mostu, ta se totiž vlivem tohoto zásahu prodlouží o několik desítek let.

Jak bude vše probíhat

Rekonstrukce se bude skládat z několika fází. Tak především bude odstraněna horní vozovková vrstva až na nosnou konstrukci mostu. To je velmi důležitý krok, protože Barrandovský most se díky této opravě dočká nové izolace, čímž se zajistí, aby do něj nadále nezatékalo, což je jednou z největších závad současné stavby.

Ve hře je však i zvýšená bezpečnost. Konstrukci mostu totiž posílí dodatečná předpínací lana. Pracovníci stavebních firem také provedou reinjektáž původních předpínacích kabelů a celoplošnou sanaci betonových konstrukcí. Znalce konstrukcí pak určitě potěší i to, že celá stavba získá nová mostní ložiska a dilatační závěry. A abychom nezapomněli – v rámci celkové rekonstrukce jsou dále v plánu úpravy osvětlení a samozřejmě také nutné přeložky inženýrských sítí.

Auto

Foto: Pixabay

Proč se o Barrandovském mostu tolik mluví?

Na to jsme se zeptali odborníka. „Rekonstrukce je výjimečná hned v několika ohledech. Jednak se jedná o významnou stavbu, nejvytíženější most v České republice, přes který denně projede více než 140 tisíc aut. Most nelze zcela uzavřít, proto bude oprava probíhat při zachování provozu. Všechny zúčastněné strany pak pracovaly na tom, aby jeho omezení mělo co nejmenší dopad. V letošní první etapě se naše firma zavázala provést opravy omezující provoz za 110 dní. Do konce roku budou pokračovat práce neomezující provoz,“ vysvětluje Martin Ředina.

Jde o ředitele Oblasti mostních staveb ve společnosti Porr, která bude mít v příštích letech opravu Barrandovského mostu na starosti. Rozhodně tedy ví, o čem mluví.

Náhledové foto: Protext

Zdroj: PORR začne s opravou Barrandovského mostu v pondělí 16. května | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.