hrad Sovinec

Na hrad Sovinec za prohlídkou hradních interiérů i unikátního opevnění

Asi dvacet minut jízdy automobilem z Rýmařova se nachází zřícena hradu Sovinec. Leží na skalnatém ostrohu ve stejnojmenné obci v oblasti zvané Nízký Jeseník. Tato kulturní památka je dostupná nejen autem, ale také autobusem, na kole i pěšky. Co zajímavého tu můžete vidět?

Od středověku po současnost

Jeho historie sahá až do 14. století, kdy byl založený rodem Hrutoviců. Od první poloviny 17. století byl hlavní pevností Řádu německých rytířů na panství Bruntál a Sovinec. Postupně bylo vybudováno mohutné opevnění, bastiony a bašty, avšak ani ony neochránily hrad před dobytím švédským vojskem generála Torstenssona za třicetileté války. Švédové hrad drželi sedm let, a když ho opustili, zanechali ho v zuboženém stavu.

Vojenský význam hradu pak postupně klesal a na počátku 19. století byl dokonce rozprodáván jako stavební materiál. O století později prošel hrad posledními stavebními úpravami, které z něho udělaly letní sídlo velmistra Řádu německých rytířů. Za druhé světové války hrad zkonfiskovali nacisté a z udělali si z něho vězení, jež bylo pod správou speciální jednotky SS. Z nezjištěných příčin v prvních dnech osvobození hrad vyhořel.

Od roku 1945 spadá zřícenina hradu Sovinec pod správu bruntálského muzea jak národní kulturní památka a je častým cílem návštěvníků, pro které jsou zde pořádané různé akce – šermířské souboje, ukázky řemesel, trhy, lukostřelba, sokolnictví.

Zdroj obrázku: Commons.Wikimedia.org

Otevírací doba a možnost parkování

Přímo v centru obce je k dispozici parkoviště pro 30 automobilů. V sezónu květen až září pak fungují další odstavná parkoviště pod i nad obcí. V tuto dobu jsou brány hradu otevřené od 9.00 do 18.00 hodiny (mimo pondělí). Na hrad se však dostanete také v dubnu a říjnu (od 9.00 do 17.00 hodin kromě pondělka) nebo o Vánocích mezi 26. až 30. prosincem, kdy je otevřeno denně. Poslední prohlídka začíná jednu hodinu před ukončením otevírací doby. Pokud vychází státní svátek na pondělí, bývá hrad veřejnosti otevřený.

Zdroj obrázku: Commons.Wikimedia.org

Co můžete na hradě vidět

Základní prohlídka hradu Sovinec zahrnuje hradní interiéry – rytířský sál, oddychový sál, jídelní sklep, mučírna a další. K vidění jsou ovšem i muzejní exponáty jako zbraně, uniformy a nálezy archeologů, kteří v průběhu oprav na hradě působili. Komu to bude málo, může ještě absolvovat prohlídkovou trasu unikátním barokním opevněním hradu, která je poměrně fyzicky náročná a není právě vhodná pro děti mladší šesti let.

Pro děti do deseti let je určen okruh s názvem „Pro práčata“, jež je upraven speciálně pro ně – méně faktografických informací a více zábavy včetně pohádek, pověstí a interaktivních činností.

Zdroj náhledového obrázku: Commons.Wikimedia.org

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *