Pálava

Na Pálavu nejen za vínem

Oblast se sice jmenuje Pavlovské vrchy, ale všichni jí stejně říkáme Pálava. Jižní Morava je malý ráj, který připomíná třeba Itálii.  Tento kraj je nejen jedinečnou lokalitou se vzácnými druhy živočichů a rostlin, ale také sítí stezek a skvělým místem pro dovolenou. Kam se vydat a co navštívit? To se dozvíte v následujícím článku.

Pro milovníky turistiky

Na jihu Moravy si milovníci přírody přijdou na své, stačí se jen dívat kolem. Kvetou tam kosatce, dymnivky, bramboříky, koniklece a hlaváčky.  Je zde i významná ptačí kolonie s tuhýky, včelojedy, čápy nebo s orlem mořským.  Tento kraj však přitahuje i milovníky historie nebo archeologie. Pochází odtud totiž vzácná soška a to soška Venuše v Dolních Věstonicích.

Pálavská dovolená

Pokud jste vášniví turisté, přijeďte na několik dní na Pálavu. Můžete chodit mezi vinicemi, kapličkami nebo vyjít až k zřícenině hradu Děvičky neboli Dívčí hrady.  Za návštěvu stojí také jistě Mikulov se všemi pamětihodnostmi a vystoupat na Svatý kopeček nebo prozkoumat jeskyni na Turdolu.  Nezapomeňte také prozkoumat obec Pavlov, která celé lokalitě dala jméno.  Navštivte třeba Sirotčí hádek, Klentnici či Kočičí skálu.

Pálava na kole

Pálavu si většina lidí spojuje s vínem.  Celý kraj voní vínem, vinné révě se tu mimořádně daří a dá se tady cestovat od sklípku ke sklípku. Dokonce se podle toho zařídily místní cyklostezky, které tomu odpovídají i svým názvem např. Moravská vinná, Mikulovská vinařská a další.  Cestou samozřejmě narazíte na spoustu vinařství.  Z cyklostezek vznikla celá síť, takže pokud jste vášnivým cyklistou, určitě stojí za to sem zavítat. Kromě cesty mezi sklípky, můžete vyrazit i z Mikulova přes hranice až do Rakouska do Ottenthalu nebo se zastavit jen v Lednicko- valtickém areálu. Nabídka cyklostezek je pestrá, ale nečekejte žádné sprinty, pojedete pomalu, bude se totiž na co dívat.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *