Na Srí Lanku jezdíme především za zážitky, na jednoho významného obyvatele se však často zapomíná

Srí Lanka počasí

Pro většinu z nás jde o exotický ostrov, plný pláží, nádherné fauny a flóry. Ovšem málokdo si vzpomene na významnou osobnost, která tu napsala řadu svých nejznámějších děl. Milovníci sci-fi už určitě tuší, že jde o Arthura C. Clarka. A vám ostatním prozradíme pár zajímavostí.

Jeho nejznámějším dílem je pravděpodobně Vesmírná odysea. Kromě nesporně originálního a fantazií oplývajícího námětu je Vesmírná odysea oceňována také pro napínavě psaný děj založený na vědeckým faktech a v neposlední řadě také pro ohromující a zcela nečekané vyvrcholení celého dobrodružství.

Ale víte vůbec, kde se vlastně vzala?

Předlohou pro cyklus Vesmírná odysea je Clarkova povídka Hlídka. První kniha vznikala ve spolupráci s filmovým režisérem Stanley Kubrickem, který podle ní zároveň psal filmový scénář. Výsledkem této nevšední spolupráce je vynikající kniha a výpravný film, který se od knižní podoby liší jen minimálně. Kniha 2001: Vesmírná odysea vyšla v roce 1968 a ještě téhož roku obdrželi Clarke i Kubrick nominaci na filmového Oscara.

Srí Lanka

Foto: Pixabay

Možná ho citujete, ani o tom nevíte

A toto velké dílo vzniklo z větší části právě na Srí Lance, které se pro tohoto autora stala doslova druhým domovem (narodil se totiž ve velké Británii). A. C. Clarke se ve svých dílech dotkl mnoha hlubokých myšlenek a principů. Mnohé věty z jeho knih jsou s oblibou používány jako citáty. Mezi ty nejznámější patří určitě tyto dva:

„Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie.“

„Jediný způsob, jak se můžeme dostat za hranice možného, je ponořit se do nemožného.“

Až se tedy příště poletíte na tento nádherný ostrov podívat, dost možná tu poznáte mnoho věcí, o kterých A. C. Clarke ve svých knihách psal. A kdo ví, možná pak pro vás budou mít i docela jinou atmosféru.

Zdroj: https://www.databazeknih.cz/zivotopis/arthur-charles-clarke-213

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.