Na Svatý Hostýn na prohlídku baziliky minor, rozhledny i větrné elektrárny

Když se Moravák ze střední části Moravy vrací z cest a uzří Hostýn, ví, že je opět doma. Jedná se o magické místo, které lákalo člověka už od pravěku. Můžete si sem udělat jednodenní výlet, a to pěšky, na kole i v autě. Co zajímavého zde uvidíte?

Hostýn, jeden z vrcholů Rusavské hornatiny

Když se budete blížit k městu Bystřice pod Hostýnem, tak vás určitě do očí trkne vrch Hostýn. Vypíná se nad rovinatým městem, které převyšuje asi o 350 metrů. Jedná se o plochý kopec z pískovce. Rostou na něm smrky, pokud je nezničila kůrovcová kalamita, jak se stalo v jeho blízkém okolí. To však nemění nic na tom, že je to místo zajímavé a hodné návštěvy. Pravděpodobně si ji více užijete, pokud nejste ateisté, protože ústředním bodem vrchu je chrám Nanebevzetí Panny Marie s titulem Bazilika minor. Ten samozřejmě lze navštívit i tehdy, jste-li nevěřící, a obdivovat se pozdně barokní architektuře. Chrám patří k nejvýznamnějším poutním místům na Moravě.

Křížová cesta, rozhledna, větrná elektrárna

Výlet na Svatý Hostýn zabere jedno celé odpoledne. A to z prostého důvodu. Je tu docela dost zajímavostí, které by bylo škoda nenavštívit. Patří k nim i venkovní křížová cesta z roku 1903, jejímž autorem je architekt Dušan Jurkovič. Jednotlivá zastavení jsou ve stylu valašské lidové architektury doplněné mozaikami od malíře Jano Köhlera. Zastavení křížové cesty navazují na chrám a jsou postavena do tvaru podkovy. Během jejich prohlídky se docela projdete na čerstvém vzduchu.

Pak můžete pokračovat na kamennou rozhlednu Františka Josefa I., která ale bývá od října do konce dubna zavřená. Od chrámu je vzdálená asi půl kilometru a je z ní krásný výhled do blízkého okolí. A když je hezké počasí, uvidíte i Zlín, Hranice na Moravě, masiv Hrubého Jeseníku, Pálavu či slovenské Tatry. Rozhledna je vysoká 15 metrů a na její vrchol se dostanete po 63 schodech.

Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Daniel Baránek / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Host%C3%BDn,_vrchol_05.jpg

V Jurkovičově sále na vás čeká svatohostýnské muzeum. Seznámíte se s historickým vývojem Hostýna od pravěku po současnost, jsou zde exponáty zdejší flóry a fauny. Technicky zaměření návštěvníci se mohou podívat na větrnou elektrárnu, postavenou v blízkosti rozhledny.

Jak se na Svatý Hostýn dostat

Na Svatý Hostýn je zakázán vjezd motorkám, autům a autobusům. Vjezd je pouze na povolenky, jedna stojí 100 Kč. Jsou vydávány v omezeném počtu. Získáte je na záchytném parkovišti vedle hřbitova u hlavní příjezdové silnice z Bystřice pod Hostýnem na Svatý Hostýn. Povolenku je zde možné zakoupit v parkovacím automatu. Využít lze linkový autobus, který na Hostýn pravidelně jezdí, případně taxi. A samozřejmě je také možné jít pěšky po silnici. Zajímavé pěší trasy na Hostýn vedou z blízké obce Rusava.

Zdroj: Mapy.cz, Hostýn.cz, Kudyznudy.cz

Náhledové foto: Wikimedia Commons.org /Autor: Sylwia Botev / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Host%C3%BDn_Czech_Republic_(1).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.