Koronavirus nemá jen negativa – podpořil vývoj mnoha technologií budoucnosti

Největší zdravotní problém současnosti, kterým je bezpochyby covid-19, ve skutečnosti podnítil rozvoj mnoha zajímavých zdravotnických odvětví. A jedním z nich je i profesionalizovaná medicína.

Jedna z důležitých otázek, které se s tímto onemocnění vyrojily, souvisí s různorodým průběhem onemocnění covid-19. Dost možná jste se už také ptali sami sebe, proč ho jeden pacient za pár dní vyleží, zatímco jiný končí ve smutné statistice úmrtí? Obvykle tyto odpovědi souvisí s individuálními dispozicemi pacientů – kondicí, přítomností jiných zdravotních problémů nebo genetikou.

Personalizovaná medicína může pomoci

Koneckonců – tento vzorec lze vysledovat i u jiných nemocí. Přizpůsobování parametrů léčby konkrétním potřebám pacienta by však mohlo šanci na uzdravení významně ovlivnit. Ve hře je především individuální dávkování léků a především vyspělá diagnostika.

Koronavirus

Foto: Pixabay

„V současné době jsou ve vývoji různá čidla, senzory, systémy dodávající léčivo v přesně takové dávce, jakou pacient potřebuje, a další inovace pro personalizovanou medicínu. Tato zařízení jednou přejdou z laboratoří do prototypů a později do výroby,“ popisuje biochemik docent Vladimír Velebný, zakladatel a ředitel společnosti Contipro.

Co jet o vlastně personalizovaná medicína

Samotné principy personalizované medicíny nemusí být laické veřejnosti dobře známé, a proto nám je přibližuje Mgr. Janette Čemická, generální ředitelka Institutu prediktivní a personalizované medicíny (IPPM). „Klasická diagnostika a léčba každého jedince se zaměřuje na zjišťování a shromažďování klinických příznaků a symptomů konkrétního orgánového systému, sledováním aktuálního zdravotního stavu a rodinné anamnézy, shromažďováním údajů z laboratorních analýz a až na jejich základě stanovuje diagnózu a začíná léčbu. Pacient se začíná léčit až po vypuknutí a projevení příznaků onemocnění. Přesto pokud integrujeme a analyzujeme genomické (DNA, RNA) a jiné údaje, můžeme objevit nové cesty vzniku onemocnění i způsoby jejich léčby,“ říká.

Jinými slovy – díky tomuto přístupu by se mohly šance pacientů s různými vstupními dispozicemi značně vyrovnat. Berou se při něm totiž do úvahy individuální ukazatele zdraví, díky nimž vhodně zvolené ukazatele pak sledují vybrané látky. „Přístupy personalizované medicíny se zaměřují na použití orgánově specifických proteinů v krvi – biomarkerů. Ty mohou pomoci s presymptomatickou diagnózu a je možné díky nim sledovat průběh onemocnění,“ uvádí k tématu Čemická.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Medicína budoucnosti: Co se skrývá ve stínu covidu | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.